Ciekawostki

Najmłodsze uzdrowisko na Podkarpaciu. Latoszyn-Zdrój znów zachwyca turystów [GALERIA]

2024-09-13 14:17

Latoszyn Zdrój to jedno z podkarpackich uzdrowisk o wyjątkowo burzliwej historii. Choć dobroczynny wpływ tutejszych wód był znany okolicznym ludziom już od wieków, na dobre miejscowość pod Dębicą powróciła na mapę lokalnych uzdrowisk dopiero w 2018 roku.

Latoszyn Zdrój - najmłodsze z podkarpackich uzdrowisk

Latoszyn Zdrój to najmłodsze z podkarpackich uzdrowisk. Co warto o nim wiedzieć? Jaką historię posiada to wyjątkowe miejsce? Od razu zdradzimy, że była ona wyjątkowo burzliwa - jak na tak niewielką miejscowość. Choć naturalne źródła mineralne były znane tu od dawna, status uzdrowiska Latoszyn Zdrój uzyskał w ostanich latach. Ta niewielka, najstarsza miejscowość w gminie Dębica od wieków słynęła z wód leczniczych, które wypływały u podnóża wzniesienia Palana Gera. XIX wiek przyniósł Latoszynowi pierwszą sławę. Znajdowały się tu znane kąpieliska, które uległy jednak zniszczeniu według różnych źródeł albo w trakcie I wojny światowej, albo na przełomie wieków w wyniku huraganu i pożaru. 

Po raz kolejny historia latoszyńskiego uzdrowiska rozpoczyna się w 1932 roku. To właśnie wtedy - za sprawą Wacława Krawczyka z Dębicy - w miejscu starego zakładu wybudowano nowoczesne jak na tamten czas łaźnie, pensjonaty, a nawet karczmę. Infrastruktura przyciągała setki kuracjuszy, którzy niejednokrotnie cenili Latoszyn bardziej niż Krynicę czy Szczawnicę. Niestety historia po raz kolejny zatoczyła koło. Ten tętniący życiem ośrodek zdrojowy nie przetrwał czasów II wojny światowej. W jej trakcie został on całkowicie zniszczony, a źródła zasypane. Z dobrodziejstw dawnego latoszyńskiego zdroju korzystać mogli jedynie okoliczni mieszkańcy. W okresie po wojnie źródła ponownie zaczęły bić woda zdrojową - za sprawą nowych odwiertów. Nowoczesna historia Latoszyna jako zdroju rozpoczyna się na dobre w 1990 roku, kiedy to jego wody zostały oficjalnie uznane za lecznicze. Z kolei w 2012 roku sołectwu Latoszyn został przyznany status obszaru ochrony uzdrowiskowej. Rok 2018 przyniósł największą zmianę. To właśnie wtedy miejscowość pod Dębicą uzyskała ponownie pełnoprawne miano uzdrowiska.

Prozdrowotny klimat w Latoszynie Zdroju 

Jak wykazały badania, latoszyńskie źródła są wyjątkowo wartościowe, jeśli chodzi o składniki mineralne. Posiadają one właściwości lecznicze i są przeznaczone do kuracji pitnych, inhalacji, kąpieli i płukania jam ciała. Niegdyś kąpielami siarczanowymi i okładami borowinowymi leczono tu przede wszystkim choroby reumatyczne. Nie bez znaczenia dla zdrowia pozostaje specyficzny mikroklimat miejscowości. Posiada on właściwości lecznicze, które działają na organizm prozdrowotnie.

Latoszyn Zdrój. Najmłodsze uzdrowisko na Podkarpaciu

Zobacz naszą galerię!

QUIZ wiedzy o Bieszczadach. Sprawdź, ile wiesz o podkarpackich górach!

Pytanie 1 z 10
Inna nazwa Jeziora Solińskiego to:
Psie uzdrowisko w Siedlcach