Unikatowe imię w Polsce. Nosi je jedna osoba w całym kraju!
Posiadaczka imienia Nelosława może czuć się w Polsce naprawdę wyjątkowa. Jak się okazuje, od 1971 roku rodzice tylko raz zdecydowali się nadać je córce w naszym kraju. Od tego czasu nie widnieje ono w rejestrze Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej. Wygląda na to, że mimo rosnącej popularności tradycyjnych imion, Nelosława nadal pozostaje zbyt oryginalną opcją dla współczesnych rodziców. Choć jego zdrobnienie i pochodna - za takie można uznać Nel i Nelę - nie brzmią kontrowersyjnie, w kontekście wielu innych wybieranych na przestrzeni ostatnich lat. W 2008 roku do jedyna Polka, która nazywa się Nelosława poprosiła o pomoc w wytłumaczeniu znaczenia swojego imienia Radę Języka Polskiego.
Uprzejmie proszę o informacje dotyczące mojego imienia, gdyż nie ma go w żadnym wykazie imion. Do dnia dzisiejszego moje imię wywołuje zdziwienie i zainteresowanie, a wszelkiego rodzaju urzędy i instytucje państwowe przekręcają je na setki najróżniejszych sposobów. Z informacji, jakie udało mi się uzyskać, jestem podobnież jedyną kobietą w Polsce, która nosi imię: NELOSŁAWA, ale wydaje mi się to wręcz niemożliwe. Nie ukrywam, że jest to dla mnie do dnia dzisiejszego nierozwikłana zagadka (urodziłam się w 1971 roku w Rawie Mazowieckiej) - możemy przeczytać na stronie RJP.
ZOBACZ: Zakazane imiona w Polsce. Urzędnik odmówi rodzicom [LISTA]
Pochodzenie imienia Nelosława
Odpowiedzi pani Nelosławie udzieliła prof. dr hab. Aleksandra Cieślikowa. Już na samym początku przyznała, że imię to jest naprawdę wyjątkowo rzadkie. Do tego stopnia, że nie figuruje nawet w polskich słownikach.
Imię Nelosława należy do wyjątkowych (jeden raz, do roku 1995, nadane w Polsce), dlatego nie jest objaśnione w żadnym słowniku. Utworzono je na wzór dwuczłonowych imion słowiańskich: Dobrosława, Miłosława, Władysława itp., późniejsze Kwietosława. Drugi człon imion złożonych (dwuczłonowych) „-sław (-sława)” był najczęściej używany do tworzenia tzw. imion życzących. W związku z częstością użycia zaczął być odczuwany jako przyrostek i zaczęto tworzyć imiona powstałe z połączenia jakiegoś imienia i tej właśnie cząstki, np. już w staropolszczyźnie – Janisław (od imienia Jan). Imię Nelosława jest utworzone według tego wzoru, od imienia Nela: Nel(o) + -sław, gdzie „-o” jest łącznikiem. Nadający imię chciał może połączyć tradycję (imię dwuczłonowe + „-sława”) ze współczesnością. Pierwszy człon imienia – Nela to prawdopodobnie skrócenie od Petronela lub Kornelia. Może pochodzić też od imienia Nel nadawanego w XX wieku dość często w Polsce (Nel – bohaterka powieści Sienkiewicza „W pustyni i puszczy”) - stwierdziła prof. Cieślikowa.
Polecany artykuł: