Tak ciepło jeszcze nie było. Rekordowy kwiecień
O globalnym ociepleniu słyszał każdy z nas, a jego skutki są coraz bardziej widoczne. Program Copernicus Climate Change Service, realizowany przez Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody, co miesiąc publikuje dane mówiące o pomiarach, które związane są ze zmianami klimatycznymi na całym świecie. Najnowsze wyniki są niepokojące. Tegoroczny kwiecień był najcieplejszy w historii pomiarów.
Naukowcy alarmują, że zmiany klimatyczne są znaczące i nie zanotowano ich jedynie w dwóch regionach świata. Jak przekazuje Polsat News, eksperci podkreślili, że średnia temperatura powietrza ERA5 wyniosła 15,03 stopnia Celsjusza, czyli była o 0,14 stopnia większa od poprzednio ustanowionego rekordu zarejestrowanego w 2016 roku.
Przedstawione dane pochodzą z systemu ERA5. Zbiera on dane klimatyczne wszystkich regionów na świecie. Wyniki z ostatnich 12 miesięcy mówią bardzo wiele. W ciągu minionego roku temperatury były wyższe niż te, które odnotowano w latach 1991-2020 – o 0,73 stopnia i 1850-1900 – o 1,61 stopnia.
Temperatury są coraz wyższe nie tylko w Europie. Jak możemy zauważyć w pomiarach, o których poinformował Polsat News, znaczące przekroczenie średnich temperatur zanotowano także w Afryce, na Bliskim Wschodzie, w Ameryce Północnej, Azji i Grenlandii. Co ciekawe, zmian związanych z globalnym ociepleniem nie odnotowano tylko w dwóch regionach – w krajach Skandynawii i na Islandii.
ZOBACZ: EGZOTYCZNE ZWIERZĘTA ZAGOSZCZĄ W HALI PODPROMIE!