Podatek od kupna używanych rzeczy. O tym musisz pamiętać
Jeżeli zaniedbacie tę kwestie, możecie otrzymać karę. Według polskiego prawa, przepisy w tym temacie są jasne. Jeśli mówimy o transakcjach dotyczących używanych rzeczy, przekraczających wartość 1000 złotych, pojawia się obowiązek odprowadzania podatku od czynności cywilnoprawnych. Co to w praktyce oznacza?
Gdy sfinalizujemy już nasze zakupy, powinniśmy udać się do urzędu skarbowego i złożyć deklarację PCC-3 oraz zapłacić podatek, którego wysokość będzie zależna od kwoty transakcji. Co ważne, ten obowiązek dotyczy wszystkich osób, a nie jak uważają niektórzy, tylko przedsiębiorców. Nawet jeżeli nie prowadzimy żadnej działalności, a dokonaliśmy transakcji powyżej 1000 złotych, musimy rozliczyć się z urzędem skarbowym.
Nie zapłacisz podatku? Czeka cię kara
Jak nietrudno się domyślić, jeśli zaniedbamy ten obowiązek, musimy spodziewać się kary i to surowej. Jeżeli nie złożymy odpowiedniej deklaracji w urzędzie skarbowym, nasz portfel nieco się uszczupli. Minimalna kara to 10 procent aktualnej najniższej pensji krajowej. Najwyższa kara, jaką możemy jednak otrzymać, to 20-krotność najniższej krajowej. Przypomnijmy, że ta od 1 lipca wynosi 4300 złotych brutto.
1 lipca w Polsce zaczęła obowiązywać unijna dyrektywa DAC-7. Według jej założeń, takie platformy jak Allegro, OLX, Vinted czy Booking zyskały nowe, ważne obowiązki. Stworzony został mechanizm, który pozwoli zbierać dane dotyczące wymiany informacji na temat osób sprzedających. Nie możemy jednak zapominać, że każda osoba, która przekroczy założone limity, będzie zobowiązana do uregulowania konkretnych podatków.
ZOBACZ: OTO NAJBARDZIEJ POPULARNE KIERUNKI STUDIÓW