Kto posprząta plakaty wyborcze w Rzeszowie?
Szpecące przestrzeń miejską (i nie tylko) strzępki plakatów wyborczych przypominają mieszkańcom Rzeszowa o wyborach parlamentarnych 2023, które odbyły się 15 października. Mimo że każdy taki baner objęty jest prawną ochroną to w mieście większość plakatów jest zniszczona, rozerwana, pomazania lub zaklejona informacją, że „ten baner wisi w tym miejscu nielegalnie”. Pora się zastanowić, kto odpowiada za posprzątanie miasta z plakatów wyborczych? Przepisy, które regulują tę kwestię są zawarte w Kodeksie wyborczym.
ZOBACZ: Zniszczone plakaty wyborcze szpecą
Kto musi posprzątać plakaty wyborcze po wyborach?
Artykuł 110. mówi o „umieszczaniu oraz usuwaniu plakatów i haseł wyborczych”. Określa on czas i przede wszystkim podmiot, na których spoczywa obowiązek zdjęcia banerów po wyborach.
§ 6. Plakaty i hasła wyborcze oraz urządzenia ogłoszeniowe ustawione w celu prowadzenia agitacji wyborczej pełnomocnicy wyborczy obowiązani są usunąć w terminie 30 dni po dniu wyborów.
Oznacza to, że za posprzątanie miasta odpowiadają komitety wyborcze, które muszą to zrobić w czasie 30 dni od dnia głosowania. Zaś za porozrzucane wszędzie ulotki i broszury odpowiadają służby komunalne. Znajdujące się na chodnikach i trawnikach rzucone obok koszy na śmieci, są traktowane jako zwykły odpad.
Baner wyborczy na prywatnej posesji – co z nim zrobić po wyborach?
Nieco inaczej ma się sprawa plakatów i banerów wyborczych powieszonych na prywatnych posesjach.
§ 6a. Obowiązek, o którym mowa w § 6, nie dotyczy sytuacji, w której plakaty i hasła wyborcze oraz urządzenia ogłoszeniowe ustawione w celu prowadzenia agitacji wyborczej znajdują się na nieruchomościach, obiektach lub urządzeniach niebędących własnością Skarbu Państwa, państwowych osób prawnych, jednostek samorządu terytorialnego, ich związków lub stowarzyszeń, komunalnych osób prawnych oraz spółek, w których większość akcji lub udziałów ma Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki, oraz fundacji utworzonych przez organy władzy publicznej, a pozostawienie plakatów i haseł wyborczych oraz urządzeń ogłoszeniowych po upływie terminu, o którym mowa w § 6, nastąpi za zgodą właściciela.
Kodeks wyborczy określa też, kto ponosi koszty usunięcia banerów i plakatów wyborczych. Spoczywa on na komitetach wyborczych.
Polecany artykuł: