Jak zaznaczył dyrektor okręgowy SW ppłk Krzysztof Kulczycki, "Służba Więzienna doskonale zdaje sobie sprawę z roli pracy w procesie resocjalizacji". Dodał, że "blisko 50 proc. osadzonych odbywających karę w podkarpackich jednostkach penitencjarnych jest zatrudnionych". Praca – podkreślił Kulczycki – uczy sumienności, odpowiedzialności, systematyczności, zmniejsza poziom agresji. - Poprawia także status ekonomiczny rodzin osadzonych chociażby poprzez realizowanie obowiązku alimentacyjnego. To wszystko elementy, które mają ogromny wpływ na powodzenie procesu resocjalizacji – zauważył dyrektor okręgowy SW w Rzeszowie. Podkreślił, że "Lasy Państwowe są instytucją, która jest w stanie zaoferować o wiele więcej: projekty edukacyjne, programy resocjalizacyjne, zajęcia kulturalno-oświatowe".
CZYTAJ TAKŻE: Jasło: Mieszkańcy bloku z ul. Metzgera nie wrócą szybko do domów. Na miejscu wciąż trwają prace
Osadzeni będą pracować w podkarpackich lasach
Z kolei dyrektor krośnieńskiej RDLP Marek Marecki powiedział, że "porozumienie daje podstawę pod wspólne działania podejmowane w terenie przez nadleśniczych i dyrektorów zakładów karnych".
- Systematyzuje i porządkuje niektóre sprawy i przyczynia się do pogłębienia współpracy, która lokalnie już w niektórych nadleśnictwach się odbywa. Teraz nadszedł moment, aby przenieść te działania na wyższy poziom – wyjaśnił Marecki.
W podkarpackich zakładach karnych przebywa ok. 3 tys. osadzonych. W różnych formach zatrudnienia uczestniczy prawie połowa z nich. Łącznie jednostki penitencjarne z Podkarpacia realizują ok. 70 umów o zatrudnienie osób pozbawionych wolności na rzecz firm i przedsiębiorstw. RDLP w Krośnie nadzoruje działania 26 nadleśnictw gospodarujących na powierzchni ponad 418,3 tys. ha. Lesistość tego obszaru wynosi prawie 40 proc.
Polecany artykuł: