Według specjalistów aż jedna trzecia pacjentów ma powikłania po chorobie wywołanej koronawirusem. Najczęściej są to: problemy z oddychaniem, zmniejszona ogólna sprawność organizmu i tolerancja wysiłku fizycznego, bóle mięśniowo-stawowe, zaburzenia lękowe i depresyjne. Teraz zmieniły się zasady z dostępności do rehabilitacji po przebytej chorobie. Co się zmieniło? Kto będzie mógł udać się na rehabilitację?
CZYTAJ TAKŻE: PODKARPACIE. Silny wiatr dał popalić strażakom! Interweniowali ponad 120 razy
Ważny termin – 12 miesięcy
Do tej pory z rehabilitacji po COVID-19 mogli skorzystać pacjenci do 6 miesięcy od zakończenia leczenia. Od 19 października ten okres wydłużył się o kolejne 6 miesięcy. W efekcie pacjenci rozpoczną program rehabilitacji pocovidowej nawet do 12 miesięcy od zakończenia leczenia z powodu COVID-19.
Zmian jest więcej
Zgodnie z nowym zarządzeniem Prezesa NFZ, rehabilitację po COVID-19 będzie mógł prowadzić także ośrodek rehabilitacji dziennej. To nowy typ realizatora tego świadczenia.
Znowelizowane przepisy doprecyzowują również termin zakończenia leczenia COVID-19. Określają go jako:
- datę zakończenia izolacji domowej,
- lub datę wypisu ze szpitala,
- lub datę wypisu z izolatorium.
- Kolejna zmiana dotyczy wizyty terapeutycznej (rehabilitacja w trybach ambulatoryjnym i domowym). Liczba wizyt w programie podstawowym to teraz 2 razy w tygodniu do 6 tygodni. W programie rozszerzonym liczba wizyt jest ustalana indywidualnie, ale musi wynieść przynajmniej od 2 do 3 razy w tygodniu do 6 tygodni - informuje rzecznik NFZ.
Ze względu na brak rejonizacji, pacjenci mogą wybrać dowolny ośrodek w kraju. Na terenie Podkarpacia rehabilitacja prowadzona jest w:
- 12 oddziałach stacjonarnych
- 96 gabinetach
- 26 placówek prowadzi rehabilitację w domu pacjenta
Polecany artykuł: