PODKARPACKIE: Rehabilitacja postcovidowa w szpitalu, a także....w domu!

i

Autor: pixabay

PODKARPACIE. Z rehabilitacji po COVID-19 skorzysta więcej pacjentów!

2021-10-21 15:04

750 mieszkańców Podkarpacia skorzystało już z rehabilitacji po COVID-19. Ale uwaga, są zmiany. Wcześniej z takiej pomocy mogliście skorzystać w ciągu pół roku od zakończenia leczenia. Teraz ten czas wydłużono i lekarz na rehabilitację może was wysłać, pod warunkiem, że nie upłynął rok od leczenia. Ale to nie wszystko.

Według specjalistów aż jedna trzecia pacjentów ma powikłania po chorobie wywołanej koronawirusem. Najczęściej są to: problemy z oddychaniem, zmniejszona ogólna sprawność organizmu i tolerancja wysiłku fizycznego, bóle mięśniowo-stawowe, zaburzenia lękowe i depresyjne. Teraz zmieniły się zasady z dostępności do rehabilitacji po przebytej chorobie. Co się zmieniło? Kto będzie mógł udać się na rehabilitację?

CZYTAJ TAKŻE: PODKARPACIE. Silny wiatr dał popalić strażakom! Interweniowali ponad 120 razy

Ważny termin – 12 miesięcy

Do tej pory z rehabilitacji po COVID-19 mogli skorzystać pacjenci do 6 miesięcy od zakończenia leczenia. Od 19 października ten okres wydłużył się o kolejne 6 miesięcy. W efekcie pacjenci rozpoczną program rehabilitacji pocovidowej nawet do 12 miesięcy od zakończenia leczenia z powodu COVID-19.

Zmian jest więcej

Zgodnie z nowym zarządzeniem Prezesa NFZ, rehabilitację po COVID-19 będzie mógł prowadzić także ośrodek rehabilitacji dziennej. To nowy typ realizatora tego świadczenia.

Znowelizowane przepisy doprecyzowują również termin zakończenia leczenia COVID-19. Określają go jako:

- datę zakończenia izolacji domowej,

- lub datę wypisu ze szpitala,

- lub datę wypisu z izolatorium.

- Kolejna zmiana dotyczy wizyty terapeutycznej (rehabilitacja w trybach ambulatoryjnym i domowym). Liczba wizyt w programie podstawowym to teraz 2 razy w tygodniu do 6 tygodni. W programie rozszerzonym liczba wizyt jest ustalana indywidualnie, ale musi wynieść przynajmniej od 2 do 3 razy w tygodniu do 6 tygodni - informuje rzecznik NFZ.

Ze względu na brak rejonizacji, pacjenci mogą wybrać dowolny ośrodek w kraju. Na terenie Podkarpacia rehabilitacja prowadzona jest w:

- 12 oddziałach stacjonarnych

- 96 gabinetach

- 26 placówek prowadzi rehabilitację w domu pacjenta

Rzeszów w grze komputerowej