Krótsza kwarantanna - 10 dni
Czas kwarantanny skrócony do 10 dni u osób, u których nie wystąpią zmiany kliniczne - to najważniejsza zmiana w przepisach dotyczących pandemii w Polsce. Projekt zmian opublikowano 27 sierpnia.
Osoby, które będą miały objawy, będą poddawane 13-dniowej kwarantannie i będą z niej zwalniane pod warunkiem, że na trzy dni przed zwolnieniem nie będzie już gorączki i objawów ze strony układu oddechowego.
Lekarz decyduje o zakończeniu izolacji
Decydujące słowo przy zwolnieniu z izolacji będą mieli lekarze:
- Zmiany dotyczą także zasad zwalniania pacjentów już zakażonych z izolacji. U znacznej części osób zwalnianie z izolacji będzie oparte nie o wykonanie testu molekularnego, ale o ocenę stanu klinicznego pacjenta – powiedział prof. Andrzej Horban, krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych. - Będą jej dokonywać lekarze z ośrodków zakaźnych lub podstawowej opieki zdrowotnej. Zakładamy, że większość pacjentów będzie pozostawała pod opieką lekarzy rodzinnych, jako że w zdecydowanej większości przypadków choroba przebiega łagodnie.
Mniej testów na koronawirusa
Wprowadzone zmiany mają zapobiega sytuacji, w której ktoś zostaje poddany izolacji zbyt długo, bo musi powtarzać test na koronawirusa. Teraz takiej potrzeby nie będzie:
- Do tej pory trzeba było uzyskać dwukrotnie negatywne wyniki, dlatego ten proces się przedłużał. Ze względu na postęp wiedzy, lepsze zrozumienie mechanizmów zachodzących w trackie infekcji oraz ustalenie okresu zakażania można było zaproponować nowe kryteria zwalniania z kwarantanny, jak i izolacji - powiedział podczas konferencji Adam Niedzielski, minister zdrowia.
Konsultacje publiczne w sprawie zmian przepisów trwają do końca sierpnia. Nowelizacja rozporządzenia wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia jej w Dzienniku Ustaw.