Długoterminowa prognoza IMGW
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował eksperymentalną długoterminową prognozę pogody na okres od sierpnia do listopada 2025. Już wiemy, czego możemy się spodziewać po pogodzie w najbliższych miesiącach. Oczywiście, są to dopiero pierwsze wskazania, które mogą się zmienić. Mimo to IMGW prognozuje wyłącznie sumę temperatur i opadów atmosferycznych dzięki czemu możemy spodziewać się upalnych i suchych miesięcy, albo chłodnych i deszczowych. Jaka będzie końcówka lata? Są duże szanse na upalny miesiąc! Pozytywnie zaskoczy też początek jesieni. Szczegóły prognozy poniżej.
Koniec lata i początek jesieni w Polsce
Drugi miesiąc wakacji może wynagrodzić deszczowy początek lipca. - W całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza prawdopodobnie będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020 – informuje IMGW w swojej długoterminowej prognozie pogody. Dodatkowo, suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie mieścić się w normie więc będziemy mogli liczyć na dużo słonecznych dni.
Jaki będzie koniec lata i początek jesieni? We wrześniu odetchniemy od skrajnych upałów, ale nie zabraknie też ciepłych i słonecznych dni. Na przeważającym obszarze kraju średnia miesięczna temperatura powietrza będzie zawierać się w normie.
Na wybrzeżu, zachodzie, w Wielkopolsce i na Kujawach możliwa temperatura powyżej normy. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju najprawdopodobniej będzie się zawierać w zakresie normy wieloletniej. Na północnym wschodzie suma możliwa powyżej normy – informuje IMGW.
Będzie ciepła złota polska jesień?
W październiku nadejdą już chłodniejsze dni, tak jak bywa to każdego roku. Temperatura nie zaskoczy, ponieważ jak wskazuje IMGW będzie mieścić się w zakresie normy. A co z opadami deszczu?
Na przeważającym obszarze Polski miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej. Na zachodzie i w Wielkopolsce możliwa suma powyżej normy – podaje IMGW.
Czy w listopadzie rozpocznie się zima? Nie można tego wykluczyć, ponieważ nic nie wskazuje na cieplejszy miesiąc, a suma opadów będzie wyższa niż norma!
W całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie się zawierać w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. W całym kraju miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna się kształtować powyżej normy wieloletniej – wskazuje IMGW.
Polecany artykuł: