Spis treści
- Co warto wiedzieć o komecie Nishimura?
- Kiedy obserwować kometę Nishimura?
- Słońce zniszczy kometę Nishimura?
- Do kiedy będzie można obserwować kometę Nishimura?
- Niebo nocą w Bieszczadach
Co warto wiedzieć o komecie Nishimura?
Kometa C/2023 P1 zyskała nazwę po Hideo Nishimurze. To właśnie ten japoński astronom-amator jako pierwszy zauważył kometę. Odkrył ją zaledwie przed miesiącem – 11 sierpnia. Co ciekawe, od czasu, gdy Nishimura zauważył kometę na niebie, znacząco zwiększyła ona swoją jasność. Oznacza to, że na półkuli północnej będzie widoczna gołym okiem!
Kiedy obserwować kometę Nishimura?
Choć weekend 9 i 10 września był doskonałym momentem do obserwacji Nishimury, nie znaczy, że kometa zniknęła całkowicie z nocnego nieba. Jest ona jeszcze widoczna przez kilka kolejnych dni. Wypatrywać należy jej przed wschodem słońca, w północno-wschodniej części nieba. Najłatwiej będzie ją zlokalizować szukając Wenus – pojawi się na lewo od planety. Jeśli warunki pogodowe dopiszą, będzie można zobaczyć ją gołym okiem. Osoby mniej wprawione w obserwacji nocnego nieba mogą posiłkować się specjalnymi aplikacjami (np. SkyMap), które ułatwią im zlokalizowanie komety. Warto dodać, że kometa stale zniża się na horyzoncie i w najbliższym czasie pod nim zniknie!
Warto podkreślić, że Nishimura wróci w okolice ziemi najprawdopodobniej za kolejne około 400 lat.
Słońce zniszczy kometę Nishimura?
Nishimura dotarła do najbliższego punktu dzielącego ją od Ziemi we wtorek 12 września. Naszą planetę minęła z prędkością 300 000 km na godzinę w odległość 120 milionów kilometrów. Jak prognozowali astronomowie, Nishimura zaledwie po kilku dniach od tego momentu mogła zakończyć swoją kosmiczną podróż. Miało do tego dość 17 września – w momencie gdy kometa zbliżyła się na odległość ok. 75 milionów kilometrów do Słońca. Wysoce prawdopodobnym był scenariusz, w którym kometa nie wytrzymałaby jego temperatury. Tym bardziej że Nishimura miała już w tamtym momencie pierwsze spotkanie ze Słońcem za sobą. 2 września na swojej trasie trafiła na strumienia plazmy wyrzucony przez naszą gwiazdę. Był on tak mocny, że straciła ona swój ogon!
Jak się okazało, Nishimura przetrwała spotkanie ze Słońcem! Kometa nie rozpadał się pod wpływem jego temperatury. Co więcej, wciąż jeszcze widoczna jest na niebie półkuli północnej. Jak się okazuje, kometa zaskoczyła astronomów nie tylko swoją odpornością na słoneczną temperaturę, ale i jasnością.
Do kiedy będzie można obserwować kometę Nishimura?
Kometa na swojej orbicie stale oddala się od Słońca. Dla obserwujących oznacza to, że niedługo zniknie z widnokręgu. Do około 20 września będzie pojawiać się na niebie tuż po zachodzie Słońca i będzie można ją obserwować przez 35 minut. 25 września całkowicie zniknie z zasięgu wzroku obserwatorów z półkuli północnej. Tym samym da szansę na jej podziwianie mieszkańcom południa.