niebo

i

Autor: Canva

Ciekawostki

Już można podziwiać wrześniowe Perseidy! Kiedy najlepiej oglądać spadające gwiazdy we wrześniu?

2023-09-06 14:47

Wrześniowe Perseidy i Piscydy to kolejne dwa roje meteorów, które będzie można obserwować we wrześniu na nocnym niebie nad Polską. Kiedy przypada ich maksimum? Gdzie najlepiej będzie je obserwować? Przeczytajcie!

Spis treści

  1. Spadające gwiazdy we wrześniu 2023
  2. Wrześniowe Perseidy. Kiedy najlepiej je oglądać?
  3. Spadające gwiazdy we wrześniu: Piscydy

Spadające gwiazdy we wrześniu 2023

Wrześniowe Perseidy to kolejna okazja, aby podziwiać spadające gwiazdy na niebie. Z pewnością fanatyków ucieszy fakt, że lada dzień nastąpi maksimum Perseidów we wrześniu. Będzie można zobaczyć aż 5 meteorytów na godzinę. Także, jeśli w sierpniu przegapiłeś noc spadających gwiazd, to w najbliższych dniach czeka Cię miła niespodzianka. Kiedy najlepiej oglądać spadające gwiazdy we wrześniu?

Wrześniowe Perseidy. Kiedy najlepiej je oglądać?

Jeśli do tej pory Perseidy kojarzyły się wam jedynie z sierpniowym pokazem roju musicie zmienić podejście. W najbliższych tygodniach także będzie okazja do ich podziwiania. Wrześniowe Perseidy są rojem meteorów aktywnym między 5 a 21 września. O tej porze roku są one nieco mniej intensywne niż ich sierpniowy odpowiednik, mimo to ich spektakl nadal robi wrażenie.

Kiedy najlepiej jest oglądać wrześniowe Perseidy? Maksimum roju przypada na noc między 10 a 11 września. Jeśli pogoda dopisze, spadające gwiazdy widoczne będą na niebie w gwiazdozbiorze Perseusza. To tu znajduje się radiant roju.

Spadające gwiazdy we wrześniu: Piscydy

Poza Perseidami we wrześniu obserwować można jeszcze jeden rój meteorytów. Na nocnym niebie w najbliższych tygodniach pojawią się także Piscydy. Jest to rój którego radiant na nocnym niebie znajduje się w pobliżu Punktu Barana w gwiazdozbiorze Ryb. Maksimum przypada na drugą połowę września, dokładnie na noc z 20 na 21 września. To co wyróżnia ten rój, to charakterystyka meteorów. Są one wolne i często bardzo jasne. Dodatkowo posiadają czerwoną barwę.

Niebo nocą w Bieszczadach

Burzowe niebo nad Podkarpaciem