Kometa C/2023 A3 nad woj. śląskim

i

Autor: Marek Tęcza Fotografia Wtorkowy wieczór zapisał się w historii wielu śląskich miast. Po godzinie 19.00 na niebie można było zobaczyć wyjątkowe widowisko. Nad naszym regionem "przeleciał" kosmiczny "pociąg" Starlink w towarzystwie komety C/2023 A3. Zobaczcie, jak wyglądało to widowisko.

Ciekawostki astronomiczne

Kometa C/2023 A3, starlinki i super pełnia Księżyca. Dziś koniecznie spójrz w niebo!

2024-10-17 9:59

To będzie wyjątkowy wieczór dla miłośników spoglądania w niebo! W ciągu zaledwie jednej godziny będzie można zaobserwować aż 3 niesamowite zjawiska astronomiczne. Mowa tu o komecie C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS), superpełni Księżyca i przelocie Starlinków G7-9.

Spis treści

  1. Kometa, superpełnia i Starlinki. Kiedy obserwować?
  2. Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) 17 października
  3. Pełnia Księżyca 17 października
  4. Starlinki G7-9 17 października
  5. Gdzie najlepiej obserwować kometę, Starlinki i superpełnię 17 października?
  6. Niebo nocą w Bieszczadach

Kometa, superpełnia i Starlinki. Kiedy obserwować?

Już 17 października wieczorem będzie można obejrzeć na niebie prawdziwy spektakl. Zaledwie w ciągu godziny pojawią się na nim aż 3 różne zjawiska astronomiczne. Mowa tu o przelocie Starlinków G7-9, komecie C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) i superpełni Księżyca. O której będzie można zaobserwować wszystkie trzy zjawiska? Obserwatorzy powinni spoglądać w niebo między godziną 19. a 20. Tak, spektakl potrwa zaledwie godzinę! O wszystkich trzech pisze autor facebookowego profilu Z głową w gwiazdach.

Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) 17 października

Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) ponownie będzie widoczna tuż po zmroku między godziną 19. a 20:30. Jak ją wypatrzeć? Da się to bez problemu zrobić gołym okiem. Co więcej nie powinno być tez problemów ze zrobieniem jej zdjęcia. Aparat w smartfonie powinien wystarczyć do tego celu w zupełności

Wypatrujcie jej nad zachodnim horyzontem. Dziś kometa będzie prawie na tej samej wysokości co jasna gwiazda Arkutr w Wolarzu, tylko kilkanaście stopni na lewo od niej. O 19:00 kometa będzie wisieć 16° nad widnokręgiem

- czytamy w poście Z głową w gwiazdach.

Pełnia Księżyca 17 października

Tę będzie się dało obserwować całą noc. Warto jednak dodać, że zacznie się on dziś o 13:26. Księżyc będzie widoczny na niebie od ok. 17:30. Pojawi się on nad wschodnim horyzontem i będzie widoczny nawet pomimo zachodzącego Słońca. Po zmroku zdominuje nocne niebo.

Starlinki G7-9 17 października

Jakby tego było mało, między 19:11 a 19:14 czeka nas jeszcze kolejny przelot kosmicznego pociągu Starlinków. Przypomnijmy, że należą one do paczki z numerem G9-7, która wystartowała we wtorek 15 października. 

Satelity mają piękną błękitną barwę i uwaga: znowu przelecą blisko komety! Możecie wypatrywać ich nisko nad zachodnim horyzontem od 19:11:30. Dokładnie wtedy powinny zbliżać się do komety (choć dziś miną się kilka stopni na prawo). Następnie satelity powędrują nad północnym horyzontem, gdzie na tle konstelacji Cefeusza dokładnie o 19:14:11 zaczną wchodzić w cień Ziemi i znikać. Pociąg będzie składał się z 20 satelitów i jest już rozciągnięty na kilkanaście stopni. Wypatrzycie go jednak bez problemu 

- czytamy na Z głową w gwiazdach. 

Gdzie najlepiej obserwować kometę, Starlinki i superpełnię 17 października?

Najlepszym miejscem do obserwacji wszystkich trzech zjawisk astronomicznych będą tereny oddalone od świateł miejskich. Im dalej od centrów miast, tym lepiej - zanieczyszczenie światłem maleje. Na Podkarpaciu najlepszym miejscem do obserwacji tego typu jest Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady.

Niebo nocą w Bieszczadach

Zobacz naszą galerię!

QUIZ astronomiczny. Co wiesz o niezwykłych zjawiskach na niebie?

Pytanie 1 z 12
Na zdjęciu widać...
quiz o astronomii
Pełnia Truskawkowego Księżyca