Mural przy Kroczaka w Rzeszowie
"Przez ostatnie dni działam na sporych wysokościach malując wielki portret Janusza Korczaka, który bedzie oczywiście w towarzystwie gromadki dzieci. Narazie zajawka a reszta niebawem" - napisał na swoim profilu FB Arkadiusz Andrejkow, autor nowego muralu w Rzeszowie.
Malunek można podziwiać na bocznej ścianie bloku przy ulicy Korczaka tuż obok budynku kościoła pod wezwaniem Judy Tadeusza.
Choć mural nie jest jeszcze gotowy, już widać, że będzie w charakterystycznym dla Adrejkowa portretowym i surowym stylu. Korczak i przedstawione dzieci są na nim jak żywe, a całość przypomina rodzinną fotografię sprzed lat.
Kim był Janusz Korczak?
Historia Janusza Korczaka wzrusza do łez. W 1942 roku trafił do obozu w Treblince razem z 200 podopiecznymi z domu sierot. Korczak mógł uratować swoje życie, jednak nie opuścił "swoich" dzieci do samego końca.
Arkadiusz Andrejkow: Artysta znany nie tylko na Podkarpaciu
"Malarstwo i street art to moja pasja i źródło utrzymania. Urodziłem się w 1985 roku w Sanoku. Jestem absolwentem Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, gdzie w 2010 uzyskałem dyplom w pracowni malarstwa Marka Pokrywki. Obecnie mieszkam i tworzę w moim rodzinnym mieście. Jestem autorem muralu w Rzeszowie przy ul. Hoffmanowej, przedstawiającego dziewczynkę ze słuchawkami. W 2017 roku otrzymałem stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu „Cichy Memoriał”. Brałem udział w kilkunastu wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych na terenie kraju. Przedstawiam swoje dokonania w malarstwie i street arcie. Po kilku latach intensywnego działania staram się usystematyzować moje malarstwo na płótnach i murach" - pisze o sobie skromnie Arkadiusz Andrejkow.
O Andrejkowie jest głośno nie tylko na Podkarpaciu. Arkadiusz ma na koncie liczne wyróżnienia. A więcej o jego twórczości można przeczytać na stronie adrejkow.pl.