klakson

i

Autor: pexels, zdjęcie ilustracyjne

Przepisy drogowe

Kierowcy myślą, że wiedzą, jak używać klaksonu. Dziwią się, że dostają mandaty

2024-04-26 15:15

W jakiej sytuacji legalnie można użyć klaksonu? Bynajmniej nie w przypadku wyrażenia swojej opinii albo zwrócenia komuś uwagi na sposób jazdy... Kierowcy często nie wiedzą, że popełniają błędy podczas korzystania z klaksonu. A taryfikator przewiduje mandat i za to.

Kiedy nie można używać klaksonu?

Wydawać by się mogło, że podczas używania klaksonu ciężko popełnić jest jakiś błąd. To tylko pozory. Znaczna większość kierowców korzysta z niego w sposób nieadekwatny. Jak zatem powinno to wyglądać? Kiedy korzystać z klaksonu, tak by nie dostać mandatu? Przepisu mówią jasno.

Art. 29. 1. Kierujący pojazdem może używać sygnału dźwiękowego lub świetlnego, w razie gdy zachodzi konieczność ostrzeżenia o niebezpieczeństwie.

2. Zabrania się:

1) nadużywania sygnału dźwiękowego lub świetlnego;

2) używania sygnału dźwiękowego na obszarze zabudowanym, chyba że jest to konieczne w związku z bezpośrednim niebezpieczeństwem - oto co na temat korzystania z klaksonu mówi polskie prawo.

W praktyce oznacza to, że klakson bynajmniej nie służy do wyrażenie opinii o sposobie jazdy kierowcy czy upomnienia go. Co więcej, korzystając z niego kierujący ma ostrzegać o niebezpieczeństwie. Czyli powinien użyć go przed bądź w jego trakcie. Nie po fakcie. W takiej sytuacji użycie klaksonu jest w polskim prawie niedozwolone.

Kluczowy jest też zapis zabraniający używania klaksonu w terenie zabudowanym. Oznacza to, że każde jego bezzasadne użycie w mieście może być karane mandatem. Ile wynosi? Kierowca, którego policja przyłapie na takim zachowaniu, będzie musiał liczyć się z karą wysokości 100 zł. 

Robisz te pozornie niewinne rzeczy? Możesz dostać mandat albo wezwanie do sądu

Zobacz naszą galerię!

Dostał mandat za szybką jazdę, po kilku godzinach zginął w wypadku