Klewki. Ciężarówka wjechała na przejazd w trakcie opuszczania szlabanów. Kierowca sam zgłosił się na policję

i

Autor: pixabay.com - zdjęcie ilustracyjne Klewki. Ciężarówka wjechała na przejazd w trakcie opuszczania szlabanów. Kierowca sam zgłosił się na policję

Przepisy drogowe

Kary dla niecierpliwych kierowców. Zrobisz TO i zapłacisz 4 tys. zł!

2023-08-24 15:38

Niecierpliwi kierowcy mają się czego obawiać. Pośpiech – zgodnie z założeniami nowego taryfikatora mandatów – może ich słono kosztować. W jakiej sytuacji? Jeśli na przejeździe kolejowym zbyt szybko wyrwą się do jazdy. Mandaty w takiej sytuacji są wyjątkowo wysokie.

Spis treści

  1. Wysokie kary za łamanie przepisów przy przejazdach kolejowych
  2. Taryfikator mandatów za złamanie przepisów dotyczących przejazdów kolejowych
  3. Przepisy obowiązujące przy przejazdach kolejowych

Wysokie kary za łamanie przepisów przy przejazdach kolejowych

Przejazdy kolejowe to jedne z bardziej newralgicznych punktów na trasach. Kierowcy pokonujący je, są nie tylko zobowiązani do zachowania szczególnej ostrożności, ale i zatrzymania się przed nim i ruszenia dopiero, gdy umożliwi to sytuacja na torach. Co w sytuacji, w której kierujący nie potraktuje obowiązujących przepisów poważnie? Nowy taryfikator mandatów i punktów karnych nie jest w takich przypadkach łaskawy.

Taryfikator mandatów za złamanie przepisów dotyczących przejazdów kolejowych

Z jakimi karami może liczyć się kierowca, nie przestrzegający przepisów obowiązujących na przejazdach kolejowych?

Taryfikator mandatów ustala najniższą możliwą stawkę za łamanie przepisów „około przejazdowych” na kwotę 250 zł i 5 punktów karnych. Kierowca otrzyma taką karę za ominięcie przeciwległym pasem jazdy pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd.

Najwyższymi karami obłożone są naruszenie zakazu objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeśli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie ich nie zostało zakończone. W takiej sytuacji kierowca zapłaci mandat 2000 zł i otrzyma 15 punktów karnych. Jednak w przypadku recydywy w ciągu dwóch lat kara rośnie do 4000 zł! W praktyce oznacza to, że kierowcy niecierpliwi, wiecznie się spieszący i notorycznie łamiący przepisy zapłacą krocie. 

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku wjeżdżania na przejazd kolejowy podczas czerwonego sygnału i naruszenie zakazu wjeżdżania, jeśli kierowca nie ma po drugiej stronie możliwości kontynuowania jazdy.

Robisz te pozornie niewinne rzeczy? Możesz dostać mandat albo wezwanie do sądu

Przepisy obowiązujące przy przejazdach kolejowych

Zasady postępowania obowiązujące na przejazdach kolejowych reguluje ustawa Prawo o ruchu drogowym. Obowiązku kierowcy wymienione są w art. 28. – Obowiązki kierującego pojazdem przy zbliżaniu się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżaniu przez przejazd.

1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność. Przed wjechaniem na tory jest on obowiązany upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy, oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona.

2. Kierujący jest obowiązany prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd.

3. Kierującemu pojazdem zabrania się:

1) objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;

2) wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;

3) wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;

4) omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.

5. Kierujący pojazdem lub zespołem pojazdów o długości przekraczającej 10 m, który nie może rozwinąć prędkości większej niż 6 km/h, przed wjazdem na przejazd kolejowy jest obowiązany upewnić się, czy w czasie potrzebnym na przejechanie przez ten przejazd nie nadjedzie pojazd szynowy, lub uzgodnić czas tego przejazdu z dróżnikiem kolejowym – możemy przeczytać w ustawie.

Drogowcy ustawili znak, który ignorują kierowcy. Policjanci mają mandatowe żniwa