Śmiertelne zatrucie galaretą. Podano wyniki sekcji zwłok 54-latka

i

Autor: Getty Images / SEBASTIAN WIELECHOWSKI / SUPER EXPRESS / EAST NEWS Śmiertelne zatrucie galaretą. Podano wyniki sekcji zwłok 54-latka

Wydarzenia

Jest komunikat Głównego Lekarza Weterynarii ws. zatrucia galaretą. Na Podkarpaciu zmarła przez nią jedna osoba

2024-02-27 9:03

Przypomnijmy, że chodzi o sytuację z połowy lutego. W wyniku zatrucia galaretą mięsną w Nowej Dębie dwie osoby zostały hospitalizowane. Dodatkowo odnotowano też jedną ofiarę śmiertelną. teraz do sprawy odniósł się Główny Lekarz Weterynarii.

Śmiertelne zatrucie mięsną galaretą na Podkarpaciu 

Do zdarzenia doszło w sobotę 17 lutego. To właśnie wtedy odnotowany został przypadek śmiertelnego zatrucia. W jego wyniku zmarł mężczyzna z Nowej Dęby. Szybko okazało się, że nie był on jedyną ofiara. Hospitalizowano jeszcze dwie osób. Wszystkie zatruły się mięsną galaretą zakupioną na lokalnym targu w miejscowości. Produkt sprzedawany był przez małżeństwo, które nie posiadało odpowiednich zezwoleń. Parze zostały postawiona zarzuty.

Teraz do sprawy doniósł się w komunikacie Główny Lekarz Weterynarii. Jak zaznaczył, znajdujące się na Podkarpaciu gospodarstwo, w którym odbywała się nielegalna produkcja żywności, nie było zarejestrowane w rejestrach Inspekcji Weterynaryjnej dotyczących produkcji ani handlu żywnością pochodzenia zwierzęcego.

Gospodarstwo, w którym odbywała się nielegalna produkcja żywności, zlokalizowane jest w województwie podkarpackim. Osoby prowadzące gospodarstwo nie widnieją w żadnym rejestrze prowadzonym przez Inspekcję Weterynaryjną w zakresie produkcji czy pośrednictwa w obrocie żywnością pochodzenia zwierzęcego. Działalność, która doprowadziła do zatrucia, była prowadzona nielegalnie. Osoby prowadzące tę działalność nie zgłosiły jej do właściwego powiatowego lekarza weterynarii, przez co prowadziły ją poza nadzorem organów Inspekcji Weterynaryjnej. W chwili obecnej sprawa jest prowadzona przez organy ścigania - czytamy w komunikacie.

Należy podkreślić, że podmioty produkujące żywność pochodzenia zwierzęcego powinny dokonać zgłoszenia do odpowiednich organów w celu poddania swojej działalności nadzorowi weterynaryjnemu. Kluczowe jest przestrzeganie obowiązującego prawa przez wszystkie podmioty działające na rynku spożywczym, aby zapewnić bezpieczeństwo dla konsumentów.

- dodał w komunikacie Główny Lekarz Weterynarii.

Robisz te pozornie niewinne rzeczy? Możesz dostać mandat albo wezwanie do sądu

Zobacz naszą galerię poniżej!

Zatrucie czy rotawirusy