Jerzy Skolimowski dziś w Rzeszowie. Na premierze polskiego kandydata do Oskara IO

i

Autor: Facebook.com/Podkarpacka Komisja Filmowa

Jerzy Skolimowski dziś w Rzeszowie. Na premierze polskiego kandydata do Oskara "IO"

2022-09-23 10:27

W piątek w Kinie Zorza w Rzeszowie odbędzie się premiera "IO" Jerzego Skolimowskiego. Po premierze widzowie będą mieć okazję spotkać się z twórcami filmu, którzy opowiedzą o kulisach pracy na planie.

Premiera filmu "IO" odbędzie się w Rzeszowie z dwóch powodów. Zdjęcia kręcono na Podkarpaciu, a Podkarpacka Komisja Filmowa dołożyła do niego 300 tys. zł z Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego. Dzieło Jerzego Skolimowskiego zbiera same dobre recenzje. Stał się sensacją festiwalu w Cannes, skąd wyjechał z Nagrodą Jury. W sierpniu film został ogłoszony polskim kandydatem do Oskara.  

"IO" Jerzego Skolimowskiego. O czym opowiada film? 

To historia osiołka o imieniu "IO", będąca współczesną interpretacją filmu Roberta Bressona pt. "Na los szczęścia, Baltazarze!" z 1966 roku. Tytułowy bohater regularnie trafia w ręce nowych właścicieli, którzy wchodzą w interakcje z niewinnym zwierzęciem, obnażając przywary, przymioty, namiętności i problemy naszego społeczeństwa. Historia „IO” za sprawą niezwykłego zwierzęcego bohatera wykracza poza ludzką perspektywę, ale to przede wszystkim film głęboko humanistyczny – manifest w obronie tego, co pozostało w nas niewinne. Podróż, w jaką zabiera nas Skolimowski, wiedzie przez całą Europę: od cyrku przez stadiony i parkingi dla tirów, po pałace. Od głupoty, przez przemoc, po przebłyski dobra i solidarności.

Premiera regionalna filmu odbędzie się w piątek o godz. 19 w Kinie Zorza. W repertuarach kin zobaczyć go będzie można od 30 września. 

"Ania" - zwiastun filmu o Annie Przybylskiej. Wzrusza do łez!