Liczba mieszkańców po wyliczeniach MPWiK
Rzeszów od wielu lat chciał przekroczyć symboliczną granicę 200 tysięcy mieszkańców. Jeszcze na przełomie XX i XXI wieku w Rzeszowie mieszkało ponad 160 tysięcy osób, a każdego roku ta liczba rosła i rosła, co było zaskakujące w skali całego kraju. Mocno starał się o to wieloletni prezydent Tadeusz Ferenc, który między inny poszerzał granice miasta i wchłaniał nowe terytoria wraz z nowymi mieszkańcami.
Według oficjalnych danych Głównego Urzędu Statystycznego w Rzeszowie mieszka około 197 tysięcy mieszkańców. Jednak w Polsce nie ma obowiązku meldunkowego, co oznacza, że faktycznie w stolicy Podkarpacia może żyć więcej osób nim nam się wydaje. Z pomocą przyszło Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Fachowcy policzyli faktyczną liczbę mieszkańców Rzeszowa dzięki zużyciu wody. Te obliczenia wskazały, że na co dzień żyje tu 212 805 osób.
ZOBACZ: Wakacje na wsi na starych zdjęciach
Czwarty wiceprezydent, dzięki zużyciu wody
Obliczenia MPWiK dały Konradowi Fijołkowi, prezydentowi miasta możliwość powołania czwartego wiceprezydenta. W ten sposób Rzeszów dorównał Krakowowi czy nawet Warszawie. Czterech „wice” to bowiem w Polsce maksymalna liczba. Pod tym kątem można mówić, że Rzeszów upodabnia się do największych polskich metropolii.
Czwartą wiceprezydent 17 lipca 2024 roku ponownie została Krystyna Stachowska, która będzie odpowiedzialna za edukację, kulturę i pomoc społeczną. W poprzedniej kadencji pełniła rolę pierwszego zastępcy Konrada Fijołka.
Zużycie wody to oficjalne potwierdzenie liczby mieszkańców Rzeszowa?
Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa w rozmowie z lokalnymi mediami tłumaczył, że w Polsce nie ma jasnych przepisów, które pozwalają na stwierdzenie faktycznej liczby mieszkańców. Może to być meldunek, a mogą być też „twarde dane” o zużyciu wody. - Prawo w jasny sposób nie reguluje, jak określa się liczbę mieszkańców — mówił.
Ilość zużytej w Rzeszowie wody dzieli się przez trzy metry sześcienne, tyle wynosi średnie zużycie wody miesięcznie na osobę według rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 14 stycznia 2002 roku. W ten sposób dowiadujemy się, ilu mieszkańców jest realnie w mieście - wytłumaczył Artur Gernand.
Dzięki temu dowiadujemy się także, że w Rzeszów przekroczył symboliczną liczbę 200 tysięcy mieszkańców już w 2022 roku, gdy MPWiK wyliczył, że w stolicy Podkarpacia żyło prawie 208 tys. osób.
Polecany artykuł: