Więcej czasu dzięki pracy zdalnej
Specjaliści z Polskiego Instytutu Ekonomicznego podali dane, przedstawiające ile czasu możemy zaoszczędzić, jeśli nasze obowiązki zawodowe wykonujemy z domu. Mowa o korzyściach płynących z pracy zdalnej, która w ostatnich latach stała się bardzo popularna. Jak wynika ze statystyk, praca zdalna w Polsce pozwala pracownikowi oszczędzić średnio 54 minuty dziennie. Wśród 27 przebadanych państw znajdujemy się na drugim miejscu od końca. Nasz wynik jest o 3 minuty lepszy niż wynik Serbii, a o minutę gorszy od Stanów Zjednoczonych.
Czas zaoszczędzony dzięki pracy zdalnej może być spożytkowany w różny sposób. Jak wynika z badania, około 40 procent zaoszczędzonego czasu pracownicy w głównej mierze przeznaczają na wykonywanie dodatkowych zajęć związanych z podstawową pracą lub tą wykonywaną dodatkowo. Pozostała część czasu przeznaczana jest na odpoczynek i obowiązki opiekuńcze, które średnio pochłaniają 34 i 11 procent zaoszczędzonego czasu – możemy przeczytać w Tygodniku Gospodarczym.
Polecany artykuł:
Więcej także w portfelu
Oszczędność czasu musi nieść za sobą także korzyści finansowe. Jak wyliczyli specjaliści analizujący temat, 72 minuty zaoszczędzonego czasu mogą przynieść pracownikowi dochód o 2,2 procent wyższy. Czyli w przypadku Polski taka korzyść wyniosłaby 1,65 procent. Dane zbierane były w latach 2021-2022, wówczas respondenci średnio 1,7 dnia w tygodniu pracowali zdalnie.
Nowa definicja pracy zdalnej - do Sejmu trafił projekt
W Sejmie prowadzone są prace mające na celu wprowadzenie nowej definicji pracy zdalnej. Według nowelizacji Kodeksu Pracy, zdalne pełnienie obowiązków będzie możliwe w formie całkowicie zdalnej, hybrydowej oraz okazjonalnej. Zapis ma także ściśle określić, kto i na jakich zasadach będzie mógł skorzystać z pracy zdalnej. Według związków zawodowych koszty powinny być dokładnie określone, w czym mógłby pomóc specjalnie przygotowany katalog.
Według Pawła Śmigielskiego z OPZZ, przygotowany projekt wymaga zmian, bowiem wymienia się w nim jedynie część kosztów wiążących się z pracą zdalną. Mowa o kosztach energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych koniecznych do wykonywania obowiązków zdalnie. Śmigielski zwraca uwagę, że brakuje tam innych ważnych kosztów, za które pracownik powinien otrzymać zwrot od firmy. Chodzi m.in. o ogrzewanie, wodę, a także wywóz śmieci.