Bieszczady

Historia tej opuszczonej wsi w Bieszczadach porusza do łez. Oto, dlaczego warto ją odwiedzić

2024-10-02 16:56

Bieszczady kryją wiele tajemnic. Jedna z nich skrywa historię wsi Krywe. Obecnie jest ona zupełnie opuszczona. Wspomnienie o czasach jej świetności przywołują znajdujące się tu ruiny. Warto odwiedzić to miejsce jeszcze tej jesieni!

Krywe nad Sanem w Bieszczadach

Jak podaje portal Strona Podróży, Krywe było wsią lokowaną na prawie wołoskim. W roku 1502 należała do rodu Kmitów. Mieścił się tu dwór kasztelana sanockiego. Niestety posiadłość nie przetrwała do dziś. W 1630 roku została napadnięta i ograbiona przez lokalnie mieszkających chłopów – z Hulskiego i Zatwarnicy. Krywe lata swojej świetności przeżywało na przełomie XVIII i XIX wieku. Wieś i jej majątek przesżły wówczas w ręce rodziny Łążyńskich. Późniejsze lata przyniosły miejscowości rozwój. Powstał tu tartak, szkółka parafialna i park. Zgodnie z przekazami historycznymi w 1864 roku - po powstaniu styczniowym - Krywnym zamieszkał oficer i literat Aleksander Cholewa Ubysz.

Wieś nigdy nie była zbyt ludna. Zgodnie z danymi spisu statystycznego z 1921 roku mieszkały tu zaledwie 472 osoby Większość majątku do roku 1939 została sprzedana tutejszym chłopom. Okres II wojny światowej przyniósł mieszkańcom wsi okupacje - zarówno niemiecką, jak i sowiecką. Powodem było jej położenie tuż przy granicy. W tym okresie większości mieszkańców udało się uniknąć przesiedleń. Spora część z nich ukrywała się w pobliskich lasach. Końcowy okres wojny i czas po niej przyniósł mieszkańcom wsi tragedię. W 1945 roku oddział Ukraińskiej Armii Powstańczej podpalił pozostałości po jednym z dwóch tartaków i dworze. Z kolei w 1947 roku oddział Ludowego Wojska Polskiego wysiedlił mieszkańców w ramach akcji „Wisła”. W zaledwie kilka godzin zostali skierowani na Ziemie Odzyskane, a ich cały dobytek stanął w płomieniach. Po wsi zostało wspomnienie i ruiny.

W latach 1960-1980 Krywe było centrum wypasu bydła z PGR w Czarnej Dolnej. Niestety wieś nigdy nie odzyskała swojego niegdysiejszego tętniącego życiem charakteru. Sprowadziły się tu i pozostały jedynie pojedyncze osoby. To właśnie one w  2005 roku zaprotestowały przeciwko zmianie nazwy miejscowości. Została ona polszczona na kilkadziesiąt lat. Od 1977 roku miejscowość nosiła nazwę „Krzywe”.

Obecne w Krywem znajdują się jedynie ruiny cerkwi greckokatolickiej, ruiny dzwonnicy i dawny cmentarz cerkiewny. 

Krywe nad Sanem w Bieszczadach

Zobacz naszą galerię!

Quiz wiedzy o słynnych powiedzonkach. Sprawdź swoją wiedzę!

Pytanie 1 z 15
Bać się własnego...
Magiczne Bieszczady jesienią