Ratusz Rzeszów

i

Autor: M.W. Kilka projektów budżetu obywatelskiego z negatywną oceną komisji.

Wydarzenia

"Haniebne zachowanie". Prezydent i radni Rzeszowa reagują na wybryk Brauna

2023-12-13 13:44

To haniebne i niedopuszczalne zachowanie człowieka, który do Sejmu dostał się głosami mieszkańców Podkarpacia, w tym rzeszowian - podkreślił prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek i przedstawiciele wszystkich klubów Rady Miasta, w oświadczeniu odnoszącym się do zachowania posła Konfederacji Grzegorza Brauna w Sejmie.

Grzegorz Braun zgasił świeczki chanukowe gaśnicą

We wtorek poseł Konfederacji Grzegorz Braun, używając gaśnicy proszkowej, zgasił zapalone w Sejmie świece chanukowe. Potem pojawił się na mównicy sejmowej. Po tym wydarzeniu marszałek Sejmu Szymon Hołownia wykluczył go z obrad i zapowiedział skierowanie przeciwko niemu wniosku do prokuratury o zakłócanie obrządku religijnego. Hołownia ogłosił także, że Prezydium Sejmu ukarało posła Brauna odebraniem połowy uposażenia na 3 miesiące i całości diety na pół roku. Prezydium upoważniło Kancelarię Sejmu do złożenia zawiadomień do prokuratury. Prokuratura Okręgowa w Warszawie z urzędu wszczęła postępowanie w tej sprawie.

Radni i Prezydent Rzeszowa potępiają zachowanie Brauna

"To haniebne i niedopuszczalne zachowanie człowieka, który do Sejmu dostał się głosami mieszkańców Podkarpacia, w tym rzeszowian, a historię naszego miasta potraktował cynicznie i bezrefleksyjnie" – czytamy w oświadczeniu, pod którym podpisał się prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek oraz przedstawiciele wszystkich klubów Rady Miasta. Dokument został napisany również w imieniu administracji samorządowej miasta.

Zapewniono w nim, że rzeszowianie szanują symbole religijne wszystkich wyznań i potępiają wszelkie zachowania antysemickie i rasistowskie.

"Oczekujemy, że organy państwa przeprowadzą niezbędne postępowanie wyjaśniające i w razie stwierdzenia naruszenia prawa, wyciągną daleko idące konsekwencje z pozbawieniem mandatu poselskiego włącznie" – podkreślono w oświadczeniu.

Żydowska tradycja Rzeszowa

Władze miasta przypominają, że przed II Wojną Światową, mieszkańcy narodowości żydowskiej stanowili w Rzeszowie ok. 1/3 ludności.

„Wszyscy oni, a także przedstawiciele wielu innych narodów i religii, wspólnymi siłami pracowali na rzecz Rzeszowa i w zgodzie go rozwijali. Ówczesna Rada Miasta składała się z radnych polskich i żydowskich, a kiedy burmistrzem Rzeszowa był Roman Krogulski, wspólnie z nim, miastem zarządzał wiceburmistrz pochodzenia żydowskiego - Wilhelm Hochfeld” – przypomniano.

Podkreślono także ciągłość tradycji.

"Dzisiaj zarówno Prezydent jak i Rada Miasta Rzeszowa jesteśmy ich następcami i kontynuujemy ich dzieło, starając się pamiętać o zasługach społeczności żydowskiej tamtego czasu. Do niej należeli w szczególności przodkowie Freda Zinnemanna światowej sławy reżysera, którego w tych dniach upamiętnialiśmy tablicą wbudowaną na ścianie budynku, w którym się urodził" - czytamy.

Władze miasta podkreślają, że Rzeszów to miasto tolerancyjne.

„Otwarte i pełne empatii, co społeczność naszego miasta szczególnie pokazała po rozpoczęciu wojny na Ukrainie. Dlatego tak nas zabolał brak szacunku dla uczuć religijnych i pamięci społeczności żydowskiej zademonstrowany przez parlamentarzystę, którego do służby desygnowała społeczność naszego regionu” – napisał prezydent i radni miasta.

Najlepsze memy o Grzegorzu Braunie. Tak internet śmieje się z zachowania polityka

Skandal z udziałem Grzegorza Brauna