Kurier

i

Autor: Canva Grzywna za nieodebranie przesyłki od listonosza? Awizo to dobry znak

Porady

Grzywna za nieodebranie przesyłki od listonosza? Awizo to dobry znak

2023-12-22 17:09

Czy istnieje coś takiego jak grzywna za nieodebranie przesyłki od listonosza? Choć brzmi to bardzo dziwnie, możemy spotkać się z takim problemem. Jeżeli listonosz zostawi awizo w innym miejscu niż skrzynka pocztowa, mimo tego, że będzie to jego błąd, problemy możemy mieć także my.

Spis treści

  1. Nie odebrałeś przesyłki od listonosza? Problemy mogą być poważne
  2. Co się stanie w przypadku zgubienia awizo?

Nie odebrałeś przesyłki od listonosza? Problemy mogą być poważne

Choć ten temat wydaje się dosyć kuriozalny, do problemu może dochodzić bardo często. Wyobraźmy sobie sytuację, gdy listonosz nie dostarczy korespondencji prosto do rąk odbiorcy, tylko zostawi awizo w nieodpowiednim miejscu. Porzucone awizo może przynieść bardzo nieprzyjemne konsekwencje. Nie mówimy tutaj o konsekwencjach dla pracownika poczty, tylko dla nas. Może na nas wówczas zostać nałożona grzywna, a w niektórych przypadkach sprawa może trafić nawet do sądu.

Zdarzają się sytuacje, w których listonosz w pośpiechu umieści w skrzynce awizo, zamiast dostarczyć przesyłkę do odbiorcy, pomimo tego, że jest on w domu. Awizo w skrzynce jest jeszcze najmniej bolesnym rozwiązaniem. Umieszczenie awiza w miejscu dostępnym dla wszystkich, to ujawnienie danych osobowych. Jeśli ktoś dostanie się do naszych danych, może się to źle skończyć. Jeszcze większe problemy mogą nas czekać, jeżeli awizo w ogóle do nas nie trafi.

Co się stanie w przypadku zgubienia awizo?

Zostawione w drzwiach czy rzucone na wycieraczkę awizo może ulec uszkodzeniu, może je porwać wiatr, a w efekcie tego w ogóle możemy nie wiedzieć, że listonosz je zostawił. Może stanowić to spory problem, jeżeli nadana do nas przesyłka była bardzo ważna. Gdy awizo dotyczyło korespondencji z sądu, mogą czekać nas naprawdę duże problemy.

Nieodebranie ważnego listu, będącego na przykład wezwaniem do zapłaty za prąd, będzie skutkować odcięciem nas od energii elektrycznej. W innych sytuacjach może nas minąć szansa na odwołanie się od wyroku sądu, a w takim wypadku będziemy zmuszeni do przyjęcia niekorzystnego dla nas wyroku. Może dojść też do sytuacji, w której dostaniemy wezwanie do zapłacenia kary, od której przez zgubione awizo nie mogliśmy się odwołać. W niektórych przypadkach kara będzie konsekwencją nieodebrania wcześniej nadanej do nas paczki. Niestawienie się do sądu, może natomiast skutkować wizytą policji i doprowadzeniem przed wymiar sprawiedliwości.

ZOBACZ: NOWY PARK NARODOWY W POLSCE. MA POWSTAĆ NA PODKARPACIU

Poprosiła o pocztówkę – dostała ich tysiące! „Mój listonosz ma bardzo dużo pracy"