W Rzeszowskim Muzeum Dobranocek ruszyła wystawa o Kreciku! Łezka kręci się w oku [WIDEO]

2020-09-17 10:13

Najnowsza wystawa czasowa, którą można odwiedzać w Muzeum Dobranocek w Rzeszowie poświęcona została Krecikowi, bohaterowi czeskiej dobranocki, wykreowanej przez Zdenka Milera. Znaleźć można na niej wiele ciekawych i wyjątkowych eksponatów, które przywołują wspomnienia. Szczegóły znajdziesz na ESKA Rzeszów.

Wystawa o Kreciku w Rzeszowie

„Ahoj!”. Któż z nas nie pamięta tego radosnego czeskiego powitania wypowiadanego przez małe czarne zwierzątko? Zdecydowana większość z pewnością trafnie wskazałaby na Krecika- postać stworzoną przez Zdenka Milera, która na dobre zagościła w programie polskich dobranocek.

To właśnie Krecik stał się „towarem eksportowym” Czechów, rozpoznawanym nie tylko w całej Europie, ale również na całym świecie. Rozpoznawany jest także przez Polaków i mieszkańców Podkarpacia, którzy chętnie odwiedzają Muzeum Dobranocek powracając w beztroskie czasy dzieciństwa.

Na nowej wystawie w tym właśnie muzeum zobaczyć można m.in. kasety VHS, nośniki DVD z przygodami małego zwierzątka, a także przedmioty codziennego użytku, jak zastawa stołowa czy budzik. Jest także „parę słów” o krecie europejskim- jego zwyczajach, trybie życia i diecie. Wszystko to przywołuje piękne wspomnienia z dzieciństwa. Zobaczcie wideo:

Krecik bohaterem nowej wystawy w Muzeum Dobranocek w Rzeszowie

Muzeum Dobranocek w Rzeszowie: Jedyne takie w Polsce

Muzeum Dobranocek w Rzeszowie to jedyne muzeum wieczorynek sprzed lat. Otwarto je w 2009 roku, a w środku można znaleźć eksponaty ze zbiorów Wojciecha Jamy. To znane z dobranocek kukiełki, plakaty, zabawki, książki, opakowania po różnych produktach, ale nie tylko. W tym miejscu spotkamy między innymi Misia Uszatka, Krecika, Misia Coralgola, Bolka i Lolka, Reksia i wielu innych bohaterów, którzy układali kiedyś polskie dzieci do snu. 

Rzeszowskie Muzeum Dobranocek można znaleźć w samum centrum miasta - w pobliżu Rynku. 

Najpopularniejsze cytaty z bajek. Skąd pochodzą te słowa?

Pytanie 1 z 10
"Daleko jeszcze? Daleko jeszcze? No to daleko czy nie?!"
Posłuchaj o badaniach genetycznych, w jakich przypadkach warto je wykonać. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.