Wilki w gminie Hyżne. „Mieszkańcy czują się zagrożeni”
Wójt gminy Hyżne wystąpił z wnioskiem „o wydanie zezwolenia na odstępstwa od zakazów w stosunku do gatunków zwierząt objętych ochroną”. W dokumencie zaznaczono, że chodzi o „płoszenie i niepokojenie wilków na terenie gminy Hyżne”. Jako cel wyznaczono „zabezpieczenie zdrowia i bezpieczeństwa lokalnej społeczności” i określono, że chodzi o kilka wilków „max do 6 sztuk”. Jak miałoby wyglądać wspomniane płoszenie?
Płoszenie i niepokojenie wilków poprzez użycie bodźców wizualnych i akustycznych, takich jak materiały hukowe, światła stroboskopowe, syreny dźwiękowe, petardy, race, kołatki lub oddanie strzałów ostrzegawczych z broni myśliwskiej (po nawiązaniu współpracy z kołami łowieckimi) – czytamy we wniosku.
Niepokojąco brzmi treść uzasadnienia. Z niego dowiadujemy się, że wilki pojawiają się we wsiach na terenie gminy nawet w ciągu dnia! Co więcej, doszło już do zagryzania psów przy domach.
W okresie ostatnich miesięcy mieszkańcy gminy Hyżne zgłaszają pojawienie się wilków na naszym terenie. Wilki podchodzą coraz częściej bezpośrednio do zabudowań mieszkalnych, dochodziło też do zagryzień psów przy własnych domach. Według napływających sygnałów od mieszkańców wszystkich miejscowości, wilki pojawiają się w centrum wsi również w ciągu dnia. W roku 2023 oficjalnie do Urzędu Gminy w Hyżnem zgłoszono 5 przypadków obecności wilków bezpośrednio przy zabudowaniach. Mieszkańcy czują się zagrożeni i oczekują podjęcia stosownych kroków w celu przesunięcia terenu bytowania wilków poza teren gminy – brzmi uzasadnienie wójta.
ZOBACZ: Niezwykły widok na Bieszczady. To dzięki kamerom PKL Solina
Gmina Hyżne ostrzega przed wilkami
W serwisie Urzędu Gminy Hyżne pojawił się także drugi komunikat. W nim poinformowano o tym, co robić, gdy natkniemy się na wilka.
- Zabezpiecz śmietniki i kompostowniki – to łatwo dostępna baza pokarmowa dla wilków, która je wabi.
- Koniecznie zgłoś do Urzędu Gminy informację o zauważeniu wilka na adres e-mail: [email protected] lub telefonicznie (17) 23 045 74, możesz dołączyć zdjęcie lub nagranie.
- Powtarzające się przypadki pojawienia się wilka w pobliżu domostw są podstawą do ubiegania się przez gminę o zezwolenie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska na płoszenie zwierzęcia.
- Jeżeli płoszenie nie przyniesie zamierzonych efektów gmina może ubiegać się o zezwolenie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska na zabicie wilka.
Polecany artykuł: