Spis treści
- Kiedy obserwować spadające gwiazdy w grudniu Geminidy?
- Kiedy obserwować Geminidy w grudniu 2024?
- Jak obserwować spadające gwiazdy Geminidy?
- Łopienka. Wieś na Podkarpaciu, która słynie z corocznego odpustu
Kiedy obserwować spadające gwiazdy w grudniu Geminidy?
Czym są Geminidy? Jest to wyjątkowy rój meteorów, który daje spektakl około połowy grudnia. Jest za niego odpowiedzialna asteroida 3200 Phaeton. Jest to dość nietypowe. Najczęściej meteory powstają za sprawą rozpadających się pod wpływem ciepła Słońca komet. Jednak nie w tym przypadku. To czyni je jeszcze bardziej nietypowymi grudniowymi spadającymi gwiazdami.
Kiedy obserwować Geminidy w grudniu 2024?
Rój widoczny jest na nocnym zimowym niebie od 7-17 grudnia. Jego maksimum przypada co roku w nocy z 13 na 14 grudnia. Geminidy pojawiają się na niebie w okolicy gwiazdozbioru Bliźniąt. Znajduje się on na lewo i powyżej pasa Oriona. Bliźnięta są konstelacją, którą łatwo odnaleźć. Tworzą ją dwie usytuowane blisko siebie gwiazdy - Kastor i Pollux. Są to jedne z jaśniejszych punktów na zimowym nocnym niebie półkuli północnej.
Warto dodać, że Geminidy to ostatni deszcz meteorów jaki będzie miał miejsce w grudniu w 2024 roku. Oznacza to, że jest to ostatnia szansa w tym roku na podziwianie spadających gwiazd. Co ciekawe, nie będzie to jedyne ciekawe zjawisko astronomiczne w nocy z 13 na 14 grudnia. Na tą samą datę planowane jest także zakrycie Plejad przez Księżyc (96%).
Polecany artykuł:
Jak obserwować spadające gwiazdy Geminidy?
Obserwacje gwiazd to czasem prawdziwe wyzwanie. Szczególnie dla mieszkańców dużych miast, w których występuje spore zanieczyszczenie smogiem świetlnym. W takim przypadku najlepiej udać się w miejsce jak najbardziej oddalone od mocnych świateł. Idealnym rozwiązaniem dla miłośników spoglądania w nocne niebo będzie wyprawa poza miasto.
W tym miejscu warto wspomnieć o Parku Gwiezdnego Nieba Bieszczady. To obszar szczególnej ochrony nocnego nieba przed zanieczyszczeniem światłem.
"Park jest powoływany do istnienia jako obszar rozszerzający ochronę ciemnego nieba w Międzynarodowym Rezerwacie Biosfery „Karpaty Wschodnie” w Polsce. Powierzchnia całkowita parku wynosi 113 846,41 ha, w tym: Bieszczadzki Park Narodowy – 29 200,48 ha, Park Krajobrazowy Doliny Sanu – 33 480,24 ha, Ciśniańsko – Wetliński Park Krajobrazowy – 51 165,69 ha"
- możemy przeczytać na stronie instytucji.
Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady jest jednym z najciemniejszych miejsc w Europie. Oznacza to, że panują tu wręcz idealne warunki do podziwiania nocnego nieba i pojawiających się na nim zjawisk astronomicznych, jak grudniowe spadające gwiazdy Geminidy.
Łopienka. Wieś na Podkarpaciu, która słynie z corocznego odpustu
Zobacz naszą galerię!