Gwiazdy, nocne niebo

i

Autor: Free-Photos / CC0 / pixabay.com

Ciekawostki astronomiczne

Czy w październiku będą spadające gwiazdy? Kiedy i jak je oglądać?

2024-10-03 11:46

Kolejna w tym roku okazja do podziwiania roju meteorów zbliża się wielkimi krokami. Jeszcze w październiku miłośnicy spoglądania w nocne niebo będą mieli okazję, by podziwiać spadające gwiazdy. Tym razem będą należały one do roju Orionidów. Gdzie i kiedy najlepiej je obserwować?

Spis treści

  1. Czy w październiku będą spadające gwiazdy? Rój meteorów Orionidy 2024
  2. Kiedy obserwować Orionidy 2024?
  3. Gdzie najlepiej obserwować spadające gwiazdy?
  4. Niebo nocą w Bieszczadach

Czy w październiku będą spadające gwiazdy? Rój meteorów Orionidy 2024

Czym są roje meteorów? Najczęściej to pozostałości po krążących wokół Słońca kometach. Pojawiają się one regularnie w miarę podróży komet przez Układ Słoneczny. Jednym z najsłynniejszych rojów, jakie możemy obserwować nad Polską, są sierpniowe Perseidy. Nie oznacza to, że jest on jedyny. Wprost przeciwnie. W październiku na nocnym niebie kolejny z nich. Mowa o roju Orionidów. Jest on związany z pojawieniem się w pobliżu ziemi jednej z najsłynniejszych komet - komety Halleya.

Kiedy obserwować Orionidy 2024?

Kiedy najlepiej obserwować Orionidy 2024? Rój ten obserwować można między 7 października a 8 listopada. Jego maksimum przypada na dnie 20-21 października. W jego trakcie można zobaczyć nawet 20-30 meteorów na godzinę! Przemieszczają się one po nocnym niebie z prędkością do nawet 66 km/h. W którym miejscu przypada ich radient? Chcąc obejrzeć Orionidy 2024, należy odnaleźć konstelacje Oriona i Bliźniąt. Meteory będą pojawiać się na ich pograniczu. Najlepszym okresem do obserwacji Orionidów jest przedział czasowy między 2.00 a 5.00 rano.

Gdzie najlepiej obserwować spadające gwiazdy?

Nie jest tajemnicą, że najlepszymi miejscami do obserwacji najróżniejszych zjawisk astronomicznych, są miejsca oddalone od centrów miast. Takie, w których nie występuje smog świetlny. Niestety spora część Polski jest nocą zanieczyszczona światłem. Warto jednak wiedzieć, że istnieją miejsca specjalnie przed nim chronione. Jednym z nich jest Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady. Jest to wytyczony obszar o powierzchnii 113 846,41 ha. Obejmuje polskie części Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie” tzn.: Bieszczadzki Park Narodowy, Park Krajobrazowy Doliny Sanu oraz Ciśniańsko-Wetliński Park Krajobrazowy. Warto dodać, że jest to drugi największy park tego typu w całej Europie! Został założony w 2023 roku i od tego czasu pozwala na ochronę gwiezdnego nieba w tej części Polski.

Niebo nocą w Bieszczadach

Zobacz naszą galerię!

QUIZ astronomiczny. Co wiesz o niezwykłych zjawiskach na niebie?

Pytanie 1 z 12
Na zdjęciu widać...
quiz o astronomii
Tajemnicze zjawisko nad Warszawą! To ludzie perseidy z Red Bull Skydive Team