Wydarzenia

Te hasła najczęściej wpisują Polacy w sieci. Numer jeden nie jest zaskoczeniem! [LISTA]

2024-11-15 13:13

To już po raz szósty ukazał się doroczny raport dotyczący najpopularniejszych haseł używanych przez użytkowników w sieci. Które z nich cieszą się największą popularnością w Polsce? Niestety, ranking pokazuje, że wiele osób nie uczy się na błędach...

Najpopularniejsze polskie hasła w sieci

W serwisie NordPass opublikowano szósty doroczny raport dotyczący najpopularniejszych haseł używanych w internecie. Zestawienie pokazuje, że spośród globalnych danych aż 27 z najczęściej wykorzystywanych haseł można złamać w mniej niż jedną sekundę! Stanowi to poważne zagrożenie dla użytkowników. W badaniu przebadano 2,5 TB danych z publicznie dostępnych źródeł, obejmujących 44 kraje, w tym Polskę.

Na czołowej światowej pozycji znajduje się hasło "123456", które jest najczęściej używane na kontach osobistych przez ponad 3 miliony użytkowników oraz przez 1,2 miliona w kontekście korporacyjnym. Niestety, to oczywiste hasło pozostaje popularne również w Polsce, gdzie hakerzy mogą je złamać w mgnieniu oka. W raporcie zaznaczono, że wśród najczęściej wybieranych haseł znajdują się także "password" oraz ciągi klawiszy "qwerty", co pokazuje brak odpowiedniej świadomości użytkowników dotyczącej bezpieczeństwa.

W światowym rankingu znalazły się również inne popularne hasła, takie jak „iloveyou”, „computer” oraz imiona, takie jak “michael” i “daniel”, co świadczy o tym, że wiele osób wciąż wybiera oczywiste hasła.  podkreśla niebezpieczeństwo związane z używaniem danych osobowych jako haseł.

Do najpopularniejszych haseł w Polsce należą:

  • 11. 111111
  • 12. 1qaz2wsx
  • 13. 123qwe
  • 14. 123123
  • 15. bartek
  • 16. mateusz
  • 17. password
  • 18. 1234567890
  • 19. marcin
  • 20. lol123

Pierwszą dziesiątkę znajdziecie w naszej galerii poniżej!

Jak powinno wyglądać mocne hasło?

Raport zwraca uwagę na brak poprawy w nawykach dotyczących tworzenia haseł. Mimo starań wielu organizacji, aby zwiększyć świadomość w zakresie bezpieczeństwa, problem jest nadal powszechny. Aby poprawić bezpieczeństwo, należy tworzyć hasła o długości co najmniej 20 znaków, zawierające mieszankę wielkich i małych liter, cyfr oraz symboli specjalnych. Ważne jest, aby unikać oczywistych informacji, które łatwo odgadnąć, takich jak daty urodzin czy popularne słowa.

Wnioski z raportu wskazują na konieczność dalszej edukacji w obszarze bezpieczeństwa cyfrowego, ponieważ odpowiednie praktyki mogą znacząco zmniejszyć ryzyko wycieku danych i cyberataków. Dbając o silne hasła, każdy z nas może przyczynić się do większego bezpieczeństwa w sieci.

Najpopularniejsze polskie hasła w sieci

Zobacz naszą galerię!

Quiz o częstych błędach językowych

Pytanie 1 z 10
Poprawna forma to...
Rzeszów Radio ESKA Google News
Autor:
Najlepsze plakaty, wulgarne hasła. Strajk kobiet