Spis treści
- Majówka 2023. Gdzie nie wolno palić ogniska?
- Majówka 2023. Specjalne miejsca na rozpalenie ogniska
- Ile wynosi mandat za palenie ogniska?
Majówka 2023. Gdzie nie wolno palić ogniska?
Majówka zbliża się wielkimi krokami, a większość z nas nie może już doczekać się długiego weekendu. Dużo osób z pewnością będzie chciało spędzić ten czas z rodziną i znajomymi. Możliwości zagospodarowania wolnego czasu jest sporo, ale zapewne dużo osób zdecyduje się na rozpalenie ogniska. Decydując się na taką czynność, trzeba wiedzieć dokładnie, gdzie możemy to zrobić, a gdzie jest to surowo zakazane. Co mówią o tym przepisy?
Jak mówi artykuł 30 ustawy o lasach, na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości do stu metrów od granicy lasu nie wolno rozniecać ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Specjalne miejsca, gdzie wolno nam rozpalić ognisko, zostają wyznaczone przez nadleśniczego, poprzez tak zwane „techniczne zagospodarowanie lasu w celach turystyczno-wypoczynkowych”. Są to strefy znajdujące się na przykład przy miejscach biwakowania oraz obiektach turystycznych i edukacyjnych. Takie miejsca są nanoszone na mapy, którymi posługują się osoby odpowiedzialne za monitorowanie zagrożenia pożarowego lasu. Są jednak przypadki, w których nadleśniczy może wydać czasowe, pisemne pozwolenie na rozpalenie ogniska. Wówczas określa on dokładnie miejsce rozpalenia ogniska, sposób jego zabezpieczenia i osobę odpowiedzialną. Nie można zatem samowolnie rozpalać ogniska w lesie i jego pobliżu, np. nad jeziorem czy rzeką.
Majówka 2023. Specjalne miejsca na rozpalenie ogniska
Jak możemy znaleźć miejsce na zorganizowanie ogniska? Najlepiej skorzystać z bazy turystycznej, którą przygotowuje każde nadleśnictwo. Szczegółowe informacje o bazie i miejscach wyznaczonych na rozpalanie ogniska można zdobyć na stronie internetowej nadleśnictwa lub kontaktując się telefonicznie lub osobiście z pracownikami nadleśnictwa.
A co w przypadku, kiedy chcemy rozpalić ognisko na własnej działce? Czy możemy robić to bez żadnych ograniczeń? Właściciel nieruchomości może rozpalić ognisko na własnej posesji, pod warunkiem, że spełni następujące wymogi:
- nie zrobi tego w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych,
- zachowa co najmniej 4 metry odległości od granicy działki sąsiedniej,
- zachowa co najmniej 10 m odległości od miejsca omłotów (stogów) i miejsc występowania palnych płodów rolnych,
- zachowa co najmniej 100 m odległości od granicy lasu.
Co bardzo istotne, ognisko nie może powodować nadmiernej ilości dymu i uciążliwego zapachu. W takich sytuacjach możemy negatywnie oddziaływać na sąsiednią nieruchomość, a jeśli znajdujemy się przy drodze publicznej, dym może ograniczać widoczność kierowcom i zagrażać bezpieczeństwu.
Ile wynosi mandat za palenie ogniska?
Jeśli nie dostosujemy się do obowiązujących przepisów, mówiących o tym, gdzie nie można rozpalać ogniska, grozi nam mandat. Z jaką wysokością kary musimy się liczyć? Za rozpalenie ogniska lub grilla w lesie w miejscu do tego niewyznaczonym, policja może nałożyć na nas mandat, w wysokości nawet do 5 tysięcy złotych.
ZOBACZ: NAWET 5000 ZŁ MANDATU ZA GRILLOWANIE. JAK GO UNIKNĄĆ? O TYM MUSISZ PAMIĘTAĆ