Sanok

i

Autor: Silar - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org

Wiadomości

GDDKiA podpisał umowę na budowę drugiego etapu obwodnicy Sanoka. Kiedy trasa zostanie oddana do użytku?

2024-05-15 19:08

Rzeszowski oddział GDDKiA podpisał umowę na budowę II etapu obwodnicy Sanoka na Podkarpaciu, która powstanie w ciągu drogi krajowej nr 28. Inwestycja kosztować będzie 152,3 mln zł – poinformowała w środę rzeczniczka oddziału Joanna Rarus.

Podpisano umowę na budowę drugiego etapu obwodnicy w Sanoku. Znamy koszt inwestycji

Obwodnica będzie realizowana z rządowego Programu budowy 100 obwodnic. To pierwsza inwestycja w regionie z tego programu, która wchodzi w etap realizacji. 

Jak poinformowała Rarus, za przygotowanie projektu budowlanego oraz wybudowanie odpowiedzialna będzie firma Budimex. „Wartość umowy to 152,3 mln zł, z czasem realizacji 39 miesięcy, bez okresów zimowych od 16 grudnia – 15 marca, liczonych tylko w trakcie budowy” – dodała.

Obwodnica połączy odcinek drogi zrealizowany w ramach I etapu z dk28 w Bykowcach na drugim brzegu Sanu. 

Rarus wyjaśniła, że II etap obwodnicy będzie miał długość ok. 3 km. 

„Na początkowym odcinku trasa wykorzysta przebieg istniejącej dk84, a następnie zostanie skierowana na północ na drugą stronę Sanu. Na wspólnym przebiegu z dk84 droga wyposażona zostanie w pas wielofunkcyjny. W ramach zadania wybudowane zostaną m.in. dwa ronda, wykonane zostaną też chodniki, ścieżki pieszo - rowerowe oraz jezdnie dodatkowe do obsługi przyległych nieruchomości” – zaznaczyła rzeczniczka. 

W ramach zadania wybudowane zostaną również m.in. cztery mosty. Zdaniem Rarus największym wyzwaniem będzie budowa mostu nad linią kolejową i rzeką San o długości ponad 300 m i przęśle nurtowym o długości 150 m. 

Nowa inwestycja ma poprawić bezpieczeństwo mieszkańców i zwiększyć przepustowość dróg

I etap obwodnicy Sanoka został oddany do ruchu 30 stycznia 2020 r. i umożliwił skierowanie ruchu tranzytowego z kierunku Krosna na dk28 i dk84 w kierunku przejścia granicznego Krościenko - Smolnica. Budowa II etapu spowoduje domknięcie obwodnicy miasta w ciągu dk28, która za Sanokiem biegnie w kierunku Przemyśla. 

Rarus podkreśliła, że dzięki inwestycji poprawi się bezpieczeństwo mieszkańców, odciążony zostanie układ komunikacyjny oraz zwiększy się przepustowość dróg. 

„Nowa trasa poprawi dostępność komunikacyjną i ułatwi wyjazd w kierunku Przemyśla i dalej przejścia granicznego w Medyce i Korczowej, łączących Unię Europejską z Ukrainą” – dodała. 

W województwie podkarpackim w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic powstanie osiem nowych inwestycji drogowych.

To najmniejsze miasta na Podkarpaciu

Najlepsze miejsca na spacer w Rzeszowie