Przejście graniczne

i

Autor: Flickr

Wiadomości

Koniec utrudnień związanych z protestem rolników na Podkarpaciu. GDDKiA wystosowało oświadczenie

2024-04-20 15:52

Zakończyły się utrudnienia związane z protestem rolników, którzy od czwartku blokowali przejście graniczne z Ukrainą w Korczowej w woj. podkarpackim - poinformowała w sobotę GDDKiA. Rolnicy domagają się realizacji przez rząd uzgodnień dotyczących m.in. embarga na produkty rolne z Ukrainy.

Podkarpacie. Koniec utrudnień na przejściu granicznym w Korczowej

W czwartek polscy rolnicy zablokowali przejścia graniczne z Ukrainą w woj. podkarpackim i lubelskim. Protest wiązał się z tym, że rolnicy nie mogą sprzedać swojego zboża, bo rynek zalewa zboże z Ukrainy. Ich zdaniem uzgodnienia z rządem z marca br. nie są realizowane. Obie strony - rządowa i rolnicy - ustaliły wówczas m.in. utrzymanie embarga na produkty rolne z Ukrainy i uregulowanie relacji handlowych z tym krajem. 

W sobotę Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o zakończeniu utrudnień na przejściu granicznym w Korczowej (woj. podkarpackie). 

Protest rolników na Podkarpaciu. Tusk zwrócił się do strajkujących

W czwartek wieczorem z apelem do protestujących rolników, by nie blokowali przejść granicznych z Ukrainą zwrócił się premier Donald Tusk. Zapewnił, że rząd jest przygotowany "do kolejnych form pomocy dla tych, którzy stracili nie z własnej winy na wojnie Rosji z Ukrainą". 

O zaprzestanie blokowania ukraińskich przejść granicznych apelował też ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz. "Pomóżcie Ukrainie przetrwać, obronić siebie i was przed rosyjskim agresorem" - podkreślił. 

W ubiegłym tygodniu premier Tusk zapowiedział, że będzie pomoc dla producentów zbóż, ale tylko dla tych, którzy ucierpieli na skutek nadmiernego napływu ziarna z Ukrainy.