Co to jest emerytura europejska?
Ten model oszczędzania na emeryturę w Polsce znany jest pod nazwą Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny (OIPE), zaś w UE pod nazwą PEPP. Został stworzony z myślą o wszystkich mieszkańcach Unii Europejskiej i nie jest związany z żadnym państwem, ani konkretnym miejscem zatrudnienia. Jaki jest cel OIPE? Ma zagwarantować oszczędności na starość obok zwykłej emerytury, na którą pracujemy, w Polsce m.in. płacąc ZUS. Program jest dobrowolny dla każdego Europejczyka.
Ustawa o europejskich emeryturach weszła w życie 26 września 2023 roku. OIPE można porównać do znanego już IKE, jednak dzięki OIPE istnieje możliwość przeniesienia konta wraz ze zgromadzonymi pieniędzy poza Polskę, a także zwalnia z 19-procentowego podatku od zysków kapitałowych.
Jak zalety daje europejska emerytura
Według Senatu, najważniejsze korzyści, jakie płyną z programu oferującego europejskie emerytury to:
- inwestycje transgraniczne, a także możliwość przeniesienia OIPE przy zmianie miejsca zamieszkania w innym państwie członkowskim;
- stosowanie zwolnienia z opodatkowania dochodów generowanych w czasie oszczędzania na subkoncie OIPE;
- roczny limit wpłat na OIPE to trzykrotność przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w danym roku. W 2023 roku w Polsce to 20 805 zł.
Co ważne, emerytura z OIPE ma być zwolniona z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Limit kosztów i opłat związanych z prowadzeniem OIPE ma wynieść 1 procent zgromadzonego kapitału.
ZOBACZ: Aktualne ceny paliw na stacjach - wrzesień
Kiedy można wypłacić pieniądze z europejskiej emerytury?
Czy dostęp do OIPE będzie łatwy? Jak ustalił portal WNP.pl wypłata pieniędzy zgromadzonych na subkoncie będzie możliwa po ukończeniu 60 roku życia lub wcześniejszym zdobyciu uprawnień emerytalnych i ukończeniu 55 lat.
Jednak, aby móc bezproblemowo korzystać z OIPE trzeba pamiętać o tym, aby dokonywać wpłat co najmniej w pięciu dowolnych latach, a ponad połowa wartość wpłat musi być wpłacona na subkonto nie później niż pięć lat przed złożeniem wniosku o wypłatę.
Ważną informacją jest też to, że pieniądze z OIPE będzie można wypłacić jednorazowo, albo w otrzymywać je w ratach. Zgromadzona na subkonto kwota może zostać przeniesiona na inne konto w OIPE w przypadku śmierci właściciela. Może dokonać tego osoba uprawniona do zarządzania europejska emeryturą. Ta sama osoba może zażądać wypłaty pieniędzy z konta osoby, która zmarła.
Emerytura unijna w Polsce? Kiedy europejska emerytura?
Przepisy umożliwiające europejską emeryturę w Polsce weszły w życie 26 września 2023 roku, jednak do tej pory ten program nie jest dostępny w naszym kraju. Firma, która chce stworzyć program OIPE w Polsce to słowacki FINAX, jednak nadal czeka na rozpatrzenie wniosku.
Polecany artykuł: