Ekwiwalent za urlop. Tyle zapłaci ci pracodawca

i

Autor: pixabay.com

Ekwiwalent za urlop. Tyle zapłaci ci pracodawca

2023-03-02 12:20

Urlop wypoczynkowy to przywilej, który należy się każdemu pracownikowi. Jednak nie wszyscy zawsze go wykorzystują, albo wykorzystują w niepełnym wymiarze. Czasami też kończymy w pracę w danej firmie z zaległym urlopem. W takich przypadkach należy się ekwiwalent, który pracodawca ma nam obowiązek wypłacić. Znany jest już współczynnik ekwiwalentu na 2023 rok. O jakiej kwocie mowa?

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Ile ci się należy?

Współczynnik ekwiwalentu na 2023 rok to wartość, która zapewne bardzo interesuje wszystkie osoby, które w tym roku pożegnały się ze swoim pracodawcą. Na jego podstawie można obliczyć, jaka kwota przysługuje nam za jeden dzień niewykorzystanego urlopu. W 2023 roku wartość współczynnika ekwiwalentu wynosi 20,83.

Kodeks pracy przewiduje, że ekwiwalent za niewykorzystany urlop przysługuje każdej osobie, której wygasła lub została rozwiązana umowa zatrudnienia. Pracodawca ma obowiązek zapłacić żegnającemu się z nim pracownikowi niezależnie od tego, w jaki sposób doszło do zakończenia współpracy. Są jednak dwie sytuacje, w których pracodawca może uchylić się od wypłacenia ekwiwalentu. Dzieje się tak w przypadku, gdy wspólnie z odchodzącym pracownikiem ustalą, że niewykorzystany urlop przejdzie na poczet kolejnego zatrudnienia u tego samego szefa. Drugi przypadek to sytuacja, w której pracodawca postanawia skierować pracownika na urlop w trakcie okresu wypowiedzenia. W takim przypadku przyznanie urlopu jest jednostronną decyzją przełożonego.

Wartość współczynnika 2023

Współczynnik ekwiwalentu co roku jest inny. Jak zatem oblicza się jego wartość? Wynika ona z kalendarza. W skrócie, współczynnik ekwiwalentu wyraża średniomiesięczną liczbę dni pracy w danym roku. W roku 2023 wypada 250 dni pracujących, co podzielone przez liczbę miesięcy daję nam wartość 20,83. Ten współczynnik dotyczy wyłącznie osób zatrudnionych w pełnym wymiarze czasowym. Pracownikom zatrudnionym na część etatu, przysługuje odpowiednio mniejsza wartość.

Nie ma konkretnego zapisu mówiącego o terminie, do kiedy pracodawca musi wysłać pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Przepisy Kodeksu pracy nie regulują tego jasno, przez co pracodawcy nie obowiązuję konkretny termin. Zazwyczaj jednak należna kwota jest wypłacana w ostatnim dniu pracy lub jest doliczana do ostatniej należnej wypłaty.

Urlop macierzyński. Komu przysługuje?