Nauka zdalna a zmiana podstawy programowej
Pandemia koronawirusa spowodowała wprowadzenie nauki zdalnej w polskiej szkole. Lekcje na takich warunkach nie zawsze są łatwe do przeprowadzenia, a także często skracane do 30 minut zamiast 45. Taka sytuacja incydentalnie wymusza zmianę podstawy programowej, zwłaszcza dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej. Obecna podstawa po likwidacji gimnazjów jest mocno rozbudowana. Teraz będzie mocno okrojona, a w ślad za tym idą nowe wymagania na maturze 2021 i egzaminie ósmoklasisty 2021. MEN 19 listopada w czasie konferencji prasowej podało szczegóły.
Polecany artykuł:
Nowa podstawa programowa i egzaminy: Jakie zmiany?
Zgodnie z zapowiedziami MEN egzaminy w 2021 roku mają być po prostu prostsze niż w latach ubiegłych. Wszystkie szczegóły powinny być znane już do 15 grudnia tego roku. Kolejnym etapem będzie szkolenie nauczycieli, które ma się zakończyć już w połowie stycznia. Wszystko to po, by matura i egzaminy ósmoklasisty mogły odbyć się już w maju:
"Warto podkreślić, że w przypadku egzaminu ósmoklasisty w 2021 r. uczniowie będą mieli więcej czasu na opanowanie i powtórzenie zredukowanego zakresu wymagań, ponieważ w 2021 r. egzamin ten odbędzie się w ostatnim tygodniu maja, a nie jak w roku 2019 – w kwietniu" -pisze MEN.
Egzamin ósmoklasisty 2021: Co się zmieni?
MEN wyjaśnia, że egzamin po zakończeniu szkoły podstawowej w 2021 roku ma być zmieniony zarówno z zakresu języka polskiego, jak i matematyki, a także języka obcego. Zmiany będą następujące:
MATEMATYKA:
- mniej treści do opanowania, np. ze statystyki opisowej
- mniej zadań zamkniętych (o 5 punktów)
- mniej zadań otwartych
- pełny czas na rozwiązanie zadań
JĘZYK POLSKI:
- mniej lektur obowiązkowych
- tylko rozprawka albo opowiadanie
- wypracowanie na podstawie dowolnie wybranej lektury z kanonu
- mniej zadań w arkuszu
- pełny czas na rozwiązanie
JĘZYK OBCY:
- prostsze zadania
- mniej struktur gramatycznych
- mniej zadań w arkuszu
- pełny czas na rozwiązanie
Matura 2021: Co się zmieni?
Sporo istotnych zmian czeka też maturzystów. Najważniejsza to rezygnacja z obowiązkowej matury na poziomie rozszerzonym. Będzie też zmiana w maturze podstawowej z matematyki - tu będzie mniej zadań do wykonania, dokładnie o 5 punktów.
Czy będzie matura ustna 2021?
Co ważne, MEN na ten moment nie rezygnuje z przeprowadzania matur ustnych w 2021 roku! Faktem jest jednak, że wszystko zależy od sytuacji epidemiologicznej w kraju w czasie egzaminów.
Prostsze egzaminy: Czy na stałe?
Co ważne, zmiany na maturze 2021 i egzaminie ósmoklasisty 2021 są wprowadzane jednorazowo. Formuły egzaminów będą prostsze tylko w tym konkretnym roku, a oczywistym powodem jest nauka zdalna. W 2022 roku najprawdopodobniej wrócą egzaminy w formule, którą znamy z poprzednich lat.