Policja

i

Autor: Pixabay Zdjęcie poglądowe

Przepisy drogowe

Dostałeś kiedykolwiek punkty karne? Uważaj nawet po ich wygaśnięciu

2024-03-22 14:09

Spora część kierowców doskonale zna tę ulgę. Minął rok, punkty karne zniknęły. Można zapomnieć o mandacie, który dostało się przed 12 miesiącami. Tylko, że... nie. Nowe przepisy, które weszły w życie 17 września, wprowadziły zasadę recydywy. Co w praktyce oznacza i jak działa?

Mandaty dla kierowców za recydywę

Jak działa tzw. "recydywa" w przypadku karania kierowców za wykroczenia drogowe? Jak się okazuje, może być ona zmorą niejednego prowadzącego. I to w sytuacji, w której punkty karne już dawno wygasły. Na czym polega ta zasadza?

Przypomnijmy, że 17 września 2023 roku zmianie uległ sposób, w jaki naliczane są punkty karne dla kierowców nie przestrzegających przepisów ruchu drogowego. Rządzący zadecydowali o powrocie do wcześniejszego okresu ich ważności. Oznacza to, że zamiast po 2 latach, punkty kasują się ponownie po roku. Równocześnie nowelizacja ustawy nie objęła "recydywy", którą wprowadzono wcześniej do przepisów. Można traktować ją jak swoisty haczyk na kierowców.

Prawodawcy w nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym z 17 września 2022 roku, wprowadzili zapis, zgodnie z którym kierowca otrzyma podwójną stawkę mandatu, jeśli w okresie 24 miesięcy od pierwszego wykroczenia popełni podobne, z tzw. tej samej grupy. Oznacza to, że nawet po wygaśnięciu punktów karnych, czyli po upływie roku od opłacenia mandatu, prowadzący będzie musiał się liczyć z możliwością zapłacenia znacznie wyższej kary niż ta podstawowa. I to przez kolejne 12 miesięcy!

Kursy reedukacyjne dla kierowców

Dodajmy, że zmiana prawa z 17 września zeszłego roku wprowadziła także kursy reedukacyjne. Dzięki nim kierowcy, którzy otrzymali punkty karne, mogą odjąć z ich z puli aż 6. Kursy kosztują około tysiąca zł i organizują je Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego. Kierowcy nie mogą brać w nich udział częściej niż raz na pół roku.

Od stycznia zmiany w taryfikatorze. Za to dostaniesz największy mandat

Zobacz naszą galerię poniżej!

Kierowcy w oku policyjnego drona! Posypały się mandaty