Co zrobić, żeby w mieszkaniu było cieplej? Dokręć tę śrubę, a od razu odczujesz różnicę
Jesień na dobre zagościła już w Polsce i na powrót wysokich temperatur w tym roku nie możemy już raczej liczyć. Promienie słońca wprawdzie wciąż docierają do naszych domów, ale nie da się ukryć, że jest ich coraz mniej. Chłodne, deszczowe dni będą zdarzały się niestety coraz częściej. To powoduje, że więcej czasu spędzamy w domu, pod ciepłym kocem i towarzystwie dobrej lektury. Aby jednak była to przyjemna czynność, w naszym mieszkaniu powinno być ciepło. Sezon grzewczy jeszcze nie wszędzie się zaczął, ale jest inny sposób na podwyższenie temperatury w mieszkaniu.
Z chłodem w naszym mieszkaniu możemy poradzić sobie nawet bez włączonego ogrzewania. Gdy robi się zimniej, warto sprawdzić okna. Żeby przekonać się o skuteczności naszych okien w utrzymywaniu ciepła, należy przesunąć ręką wzdłuż krawędzi okna. Gdy wyczujemy podmuch powietrza, lub wilgoć to właśnie w tym miejscu nasze okno jest nieszczelne. Można też wsadzić między ramę a skrzydło kartkę papieru. Jeżeli po zamknięciu okna, kartką da się przesunąć, to należy zająć się regulacją. To dotyczy nie tylko starych okien, ale także nowszej generacji. Jak się z tym uporać? Są na to proste sposoby, które pomogą i pozwolą utrzymać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu.
Polecany artykuł:
Jak uszczelnić nasze okna? To zajmie ci kilka minut
W przypadku okien PCV docisk możemy wyregulować samodzielnie. Wystarczy, że mamy w domu klucz imbusowy. Na skrzydle okna należy wyregulować wysokość. Aby to zrobić trzeba zdjąć osłonkę dolnego zawiasu i dokręcić śrubę, co spowoduje podniesienie skrzydła. Po otwarciu okna należy powtórzyć czynność ze śrubą od wewnątrz okna. Wówczas skrzydło przesunie się w stronę klamki. Przy regulacji warto sprawdzić, czy okno swobodnie się zamyka. Aby poprawić docisk do ramy należy przesunąć rolki bliżej uszczelki do ramy. Te znajdują się na obramowaniu skrzydła okiennego.
Okna z PCV posiadają tryb letni i tryb zimowy, o czym część osób w ogóle nie wie. W zależności od pory roku, możemy tak je ustawić, aby jak najlepiej spełniały swoje zadania. Po dokręceniu tej jednej śrubki w naszym mieszkaniu zrobi się po prostu cieplej. Jednak nie należy zapominać o regularnym wietrzeniu pomieszczeń, nawet zimą.
ZOBACZ: WYJĄTKOWY ZABYTEK W CENTRUM RZESZOWA. TRAFIKA MA PONAD 115 LAT!