O jakiej porze najlepiej zbierać grzyby?
Kiedy najlepiej jest się wybrać na grzyby? Kiedy mamy największe szanse na znalezienie najpiękniejszych i najbardziej smacznych okazów? Tak, pora zebrania może mieć wpływa na walory smakowe grzybów! Okazuje się, że w ciągu dnia najlepszą porą na grzybobranie jest poranek, bardzo wczesny. Dlaczego? Wpływ na to ma kilka czynników.
Dlaczego najlepiej zbierać grzyby rano?
Przede wszystkim dobrze jest się wybrać na grzyby rano, ze względu na małą liczbę grzybiarzy. Im wcześniej będziemy, tym większe szanse na to, że nikt przed nami nie zebrał wszystkich owocników. W lesie o tej porze jest mniej tłoczno. Poza tym panuje lepsza widoczność niż wieczorem. Pamiętajmy też, że pokryte poranną rosą grzyby bardziej rzucają się w oczy.
Kolejnym powodem, dla którego lepiej jest zbierać grzyby rano, jest konkurencja nie tylko ze strony ludzi, ale i zwierząt. Na najpiękniejsze okazy polują nie tylko ludzie, ale i m.in. ślimaki i owady. Jeśli będziemy w lesie wcześniej, zwierzęta żerujące w ciągu dnia nie zdążą jeszcze dopaść sporej części z grzybów. Oznacza to, że okazy nie będą robaczywe i ponadgryzane.
Jeśli chodzi o owady, złożone przez nie jaja - jeśli będziemy zbierać grzyby ranem - nie zdążą się jeszcze wylęgnąć. Do tego procesu potrzebne jest m.in ciepło i czas. Wieczorne zbiory mogą oznaczać, że w grzybach będą już urzędować larwy.
Jeszcze jednym ważnym powodem, dla którego warto zbierać grzyby rano, jest... rosa. Sprawia ona, że grzyby są bardziej jędrne i soczyste. A to przekłada się na ich walory smakowe.
Co mówi interaktywna mapa grzybów?
Podczas grzybobranie nieocenioną pomocą jest interaktywna mapa ze strony grzyby.pl. Pokazuje ona, w których rejonach poszczególnych województw można znaleźć najwięcej grzybów. Informacje na bieżąco aktualizują sami grzybiarze.
"Trochę niespodzianie (co do tempa) rozwinął się ten wysyp - w ciągu dosłownie 3-4 dni od zera do milionera, od kani do prawdziwków i pierwszych podgrzybków brunatnych. Po letnim wyposzczeniu masowo ruszyliśmy do lasów. To się odbiło już w drugim-trzecim dniu szczytu na zmniejszeniu wielkości zbiorów - tzw. efekt wyzbierania.
Na razie grzyby jednak ± nadążają ze wzrostem za zbiorami i dalsze prognozy są optymistyczne"
- możemy przeczytać w komentarzu Marka Snowarskiego ze strony grzyby.pl.
Jakie grzyby zbierać w październiku na Podkarpaciu?
Zobacz naszą galerię!