Kościół

i

Autor: freepik.com Czy w piatek, 2 maja obowiązuje post?

Majówka 2025

Czy w majówkowy piątek obowiązuje post? Co mówi na ten temat Kościół?

2025-04-29 8:38

Majówka to czas odpoczynku i rodzinnych spotkań, ale też moment, w którym wielu katolików zadaje sobie pytanie, czy w przypadający w tym okresie piątek 2 maja obowiązuje post? Choć dzień ten ma charakter świąteczny w wymiarze państwowym, Kościół katolicki podchodzi do sprawy inaczej. Sprawdź, co na ten temat mówią przepisy liturgiczne i kiedy można liczyć na dyspensę.

Majówka 2025. Czy w piątek, 2 maja obowiązuje post?

Majówka to czas szczególnie wyczekiwany przez wielu Polaków. Długi weekend na przełomie kwietnia i maja sprzyja odpoczynkowi, spotkaniom rodzinnym i podróżom. W tym czasie przypadają ważne święta państwowe, takie jak Święto Pracy (1 maja) oraz Święto Konstytucji 3 Maja. Pomiędzy nimi znajduje się dzień 2 maja — Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Wiele osób zastanawia się wtedy, czy w przypadający na piątek 2 maja obowiązuje katolicki post od pokarmów mięsnych, skoro dzień ten przypada w szczególnym kontekście świątecznym.

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba najpierw przypomnieć ogólne zasady dotyczące postu piątkowego w Kościele katolickim. Zgodnie z prawem kanonicznym, we wszystkie piątki roku wierni są zobowiązani do zachowania wstrzemięźliwości od spożywania mięsa. W Polsce zachowanie postu piątkowego jest powszechnie przyjętym zwyczajem i obowiązkiem dla katolików powyżej 14. roku życia. 

Jednakże prawo kościelne przewiduje wyjątek — jeżeli piątek przypada w dniu uroczystości, obowiązek wstrzemięźliwości może zostać zniesiony. W kalendarzu liturgicznym uroczystość jest najwyższą rangą święta. Przykładami są: Boże Narodzenie, Wielkanoc, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny czy uroczystość Wszystkich Świętych. A jak sytuacja wygląda w przypadku majówki 2025? 

Czy biskupi udzielają dyspensy na majówkę 2025? 

Podkreślić trzeba, że charakter świecki Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej nie ma wpływu na przepisy liturgiczne Kościoła katolickiego. Święta państwowe, choć ważne z perspektywy narodowej, nie są traktowane jako uroczystości liturgiczne i nie wpływają na obowiązki religijne katolików.

W praktyce oznacza to, że jeżeli 2 maja przypada w piątek, katolik powinien zachować post od pokarmów mięsnych, chyba że uzyska specjalną dyspensę. Dyspensy takie mogą być udzielane przez biskupów diecezjalnych. Niekiedy, w związku z długimi weekendami i dużą liczbą wyjazdów oraz spotkań rodzinnych, biskupi w poszczególnych diecezjach ogłaszają dyspensę od piątkowego postu. W takiej sytuacji, korzystając z dyspensy, wierni są zazwyczaj zobowiązani do podjęcia innej formy pokuty, na przykład odmówienia dodatkowej modlitwy, udziału we Mszy Świętej lub wykonania uczynku miłosierdzia. Dla w przykładu, w diecezji rzeszowskiej biskup udzielił dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek 2 maja.

Dlatego też warto śledzić komunikaty własnej diecezji. Zwykle na kilka dni przed majówką biskupi informują wiernych, czy dyspensa została udzielona. Jeśli tak się stanie, katolicy mogą bez grzechu spożywać potrawy mięsne w piątek 2 maja. Jeśli jednak dyspensa nie zostanie udzielona, obowiązuje normalny post.

ZOBACZ: To najpiękniejszy tunel na Podkarpaciu według sztucznej inteligencji

Nagle zaczęli mówić po polsku. Zaskakujący moment na pogrzebie papieża Franciszka
Rzeszów Radio ESKA Google News