Spis treści
- Co się dzieje z drzewem po uderzeniu pioruna? Leśnicy przychodzą z odpowiedzią
- Jak zachować się podczas burzy w lesie?
Co się dzieje z drzewem po uderzeniu pioruna? Leśnicy przychodzą z odpowiedzią
Konsekwencją upalnych dni bardzo często są gwałtowne burze. Wyładowania elektrostatyczne, które potocznie nazywamy piorunami lub błyskawicami, szukając najkrótszej drogi do ziemi, zazwyczaj uderzają w najwyżej położony punkt. Bardzo często jest to drzewo. Wielu z nas zastanawiało się zapewne, co dzieje się w takim przypadku z drzewem. Specjalne wideo poświęcone temu tematowi opublikowali leśnicy z Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne.
Praw fizyki nie zmienisz... Wyładowanie główne porusza się z prędkością rzędu 10 000 km/s (choć wyładowania przepowiadające mogą osiągać wartość trzykrotnie wyższą). Wyładowanie główne niesie ze sobą prąd o natężeniu do 300 000 amperów i napięciu 300 milionów woltów. Jak daleko uderzył piorun - jedna sekunda ciszy od błysku, do usłyszenia grzmotu to 340 metrów – przekonują leśnicy.
W uderzonym przez piorun drzewie bardzo szybko gotują się soki drzewne, co doprowadza do rozsadzenia pnia drzewa. Często w takiej sytuacji drzewo płonie. Energia pioruna rozprowadzana jest promieniście wokół pnia i korzeni. Ślad po uderzeniu przyjmuje zazwyczaj kształt spirali okalającej pień drzewa. Możemy zastanawiać się, co zrobić, gdy takie zjawisko zaskoczy nas w trakcie górskiej wędrówki.
Jak zachować się podczas burzy w lesie?
Co robić, gdy gwałtowna burza zaskoczy nas podczas pobytu w lesie? Jest kilka zasad, o których warto pamiętać i które mogą okazać się dla nas bardzo pomocne.
1. Opuśćmy jak najszybciej szczyt góry.
2. Jeśli istnieje taka możliwość, wyjdźmy z lasu i szukajmy schronienia na polanie, najlepiej w najniżej położonym punkcie (np. zagłębieniu terenu), z dala od linii energetycznych (mogą ulec uszkodzeniu i porazić nas prądem).
3. Jesteśmy wciąż w lesie? Starajmy się nie szukać schronienia pod najwyższym drzewem. Tak samo znajdźmy zagłębienie wśród niższych drzew i w nim starajmy się "przykucnąć".
4. Usiądźmy na plecaku, podwińmy nogi.
5. Jeśli wędrujemy grupą - rozproszmy się (jeśli uderzy w jednego z nas piorun, pozostali będą mogli udzielić tej osobie pomocy).
6. Bezpiecznym miejscem do przeczekania burzy jest samochód.
7. Warto mieć w telefonie zainstalowaną aplikację, która będzie podawała aktualny stan pogody, wraz z "radarem burzowym" np.
http://aplikacjameteo.imgw.pl/
ZOBACZ: KIEROWCO, WIESZ JAK ZACHOWAĆ SIĘ PODCZAS BURZY? OTO 10 RAD