Chirurdzy ze szpitala uniwersyteckiego w Rzeszowie przeprowadzili dwie operacje raka odbytnicy z pomocą robota chirurgicznego da Vinci.

i

Autor: sasint (pixabay.com)

Rzeszów

Chirurdzy z USC w Rzeszowie wykonali dwie operacje raka odbytnicy w asyście robota da Vinci

To ogromny sukces rzeszowskich chirurgów, biorąc pod uwagę fakt, że były to pierwsze tego typu zabiegi wykonane w woj. podkarpackim. Dr Marcin Bajorek, operator robota i dr Dawid Dzido, pierwszy asystent, szkolili się wcześniej w ośrodkach treningowych w Czechach i Francji.

W ciągu roku w USC wykonywanych jest ok. 200 operacji raka jelita grubego. Połowa z nich dotyczy nowotworu odbytnicy. Teraz zabiegi będą się odbywać także w asyście robota da Vinci.

Dr Janusz Ławiński, dyrektor rzeszowskiego USC, tłumaczy: "System da Vinci doskonale sprawdza się w operacjach jelita grubego oraz nowotworach odbytnicy, gdzie przestrzeń jest bardzo ograniczona, a pole operacyjne bardzo wąskie (...) Przy asyście robota chirurg ma doskonale pole widzenia i może podejść optyką bardzo blisko operowanych tkanek".

Warto dodać, że od 1 sierpnia leczenie leczenie nowotworów jelita grubego oraz błony śluzowej macicy z wykorzystaniem systemów robotycznych będzie refundowane przez NFZ.

Chirurdzy korzystają z robota da Vinci przy operacjach raka prostaty i macicy

Ale to nie był pierwszy raz, kiedy robot da Vinci został wykorzystany przez rzeszowskich chirurgów. System jest wykorzystywany od 2021 roku, najpierw jedynie do operacji raka prostaty, a od roku także do operacji raka macicy.

W pierwszej połowie tego roku chirurdzy przeprowadzili ok. 160 operacji prostatektomii radykalnej oraz około 70 operacji raka trzonu macicy.

"Do końca tego roku w planach jest wykonanie jeszcze około 200 operacji, co będzie podwojeniem liczby operacji w porównaniu z poprzednim rokiem" – poinformował Andrzej Sroka, rzecznik USK w Rzeszowie.