Tadeusz Ferenc

i

Autor: Konrad Fijołek Prezydent Rzeszowa/Facebook Tadeusz Ferenc patronem szkoły podstawowej w Rzeszowie.

Informacje

Tadeusz Ferenc patronem szkoły podstawowej. Wyjątkowe upamiętnienie byłego prezydenta Rzeszowa

2024-03-27 9:12

Szkoła podstawowa nr 37 w Rzeszowie będzie miała swojego patrona. Będzie nosić imię zmarłego prawie dwa lata temu prezydenta Tadeusza Ferenca. Radni zgodzili się jednogłośnie.

Były prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc będzie patronem szkoły podstawowej

Szkoła Podstawowa nr 37 w Rzeszowie to nowa szkoła. Działa od września 2022 roku, została wybudowana na osiedlu Drabinianka. Naprzeciwko jego domu – przypomniał obecny prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, który podczas wtorkowej sesji prezentował projekt uchwały dotyczący nadania imienia Tadeusza Ferenca SP nr 37. Wnioskodawcami byli uczniowie, rodzice i nauczyciele podstawówki. Kiedy zaczęła się budowa już wtedy wiedzieliśmy, że kiedyś będzie nosić jego imię. Nie sądziliśmy tylko, że to będzie tak szybko – dodał Fijołek.

Były prezydent Rzeszowa znany był m.in. z tego, że chętnie spotykał się z dziećmi i młodzieżą. Często powtarzał, że największą wartością miasta są nowe pokolenia - przypomniał Fijołek. Powiedział też, że zaraz po śmierci Ferenca mieszkańcy chcieli jego upamiętnienia w przestrzeni miasta. Czuli wielki sentyment do niego i jego dokonań – argumentował Fijołek.

-Postać nietuzinkowa, prezydent wybrany w wyborach bezpośrednich przez rzeszowian – dodał tuż przed głosowaniem projektu uchwały radny PiS Grzegorz Kotyl, przyznając, że często nie zgadzał się z decyzjami Ferenca. We wtorek radni byli jednomyślni, bez dyskusji zgodzili się na jego patronat. Uroczystość nadania szkole imienia Ferenca odbędzie się we wtorek, 2 kwietnia.

Tadeusz Ferenc zmarł w sierpniu 2022 roku po długiej chorobie, miał 82 lata. Prezydentem Rzeszowa był przez ponad 18 lat. Ze stanowiska zrezygnował w lutym 2021 roku na skutek powikłań po COVID-19. Jego pierwszą pracą było stanowisko robotnicze w rzeszowskiej WSK, ostatnią przed objęciem ratusza funkcja prezesa w spółdzielni mieszkaniowej. Zawsze chętnie spotykał się z mieszkańcami Rzeszowa, znany był z nocnych podróży po mieście samochodem, gdy doglądał miasta, regularnie też sprawdzał postęp prac na powstających inwestycjach. Ferenc wielokrotnie był odznaczany za zasługi, m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2017 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Politechniki Rzeszowskiej, a w styczniu 2022 roku został honorowym obywatelem Rzeszowa.

ZOBACZ: PREZYDENT ANDRZEJ DUDA PODCZAS UROCZYSTOŚCI NADANIA IMIENIA RODZINY ULMÓW PORTOWI LOTNICZEMU "RZESZÓW-JASIONKA"

Jarmark Wielkanocny w Rzeszowie