Zorza polarna

i

Autor: Canva zdjęcie ilustracyjne

Ciekawostki astronomiczne

Zorza polarna w Polsce. Wiemy, kiedy będzie widoczna! Wtedy spójrz w niebo

2024-10-14 20:47

Już dzisiejszej nocy na niebie czeka nas wspaniały spektakl. Wszystko za sprawą prognozowanej burzy magnetycznej G4. To właśnie dzięki niej z terenu Polski będzie można oglądać zorzę polarną! Takiej okazji nie można przegapić. Gdzie i jak najlepiej będzie można oglądać zorzę polarną?

Czy będzie zorza w Polsce?

"Na dzisiejszy wieczór NOAA i NASA zgodnie zapowiadają uderzenie koronalnego wyrzutu masy (CME) z długiego rozbłysku klasy X1.8. Prognozowana jest burza magnetyczna G4, która może umożliwić bezproblemowe obserwacje zorzy z Polski. Znowu! - podkreśla autor wpisu.Wszystko wskazuje więc na to, że w czwartkowy (10 października) wieczór zdecydowanie warto spojrzeć w niebo. Jeżeli prognozy się sprawdzą, to będzie można oglądać przepiękne zjawisko!"

- możemy przeczytać na facebookowym profilu "Z głową w gwiazdach".

Czy zorza będzie widoczna w Polsce? Co alarm zorzowy to oznacza w praktyce? Tyle, że nad terytorium Polski będzie można obserwować zorzę polarną! Wszystko wskazuje na to, że w czwartek 10 października w nocy warto będzie popatrzyć w niebo. Przy założeniu, że prognozy rzeczywiście się sprawdzą, a jest na to szansa, bo alertem objętej jest w zasadzie całe terytorium kraju, będzie można podziwiać to niezwykłe nocne zjawisko!

Autor wpisu na facebookowym profilu "Z głową w gwiazdach" podzielił się też z obserwującymi swoją relacją z ostatniej obserwacji zorzy polarnej. Zdjęcia udało mu się zrobić 7 października tego roku, czyli zaledwie kilka dni temu. Jak podkreślił, była to najprawdopodobniej najbardziej spektakularna zorza, jaką widział.

"A to co widzicie poniżej to prawdopodobnie jedna z najbardziej niesamowitych zórz polarnych jakie obserwowałem w swoim życiu. Wiecie - jak sobie tak z grubsza szacuję to dochodzę do zaskakującego odkrycia, że z 36 lat mojego życia, mniej więcej cały jeden rok poświęciłem na oglądanie zorzy polarnej nocą. To ok. 340-350 nocy mojego życia. I wierzcie mi - czegoś TAKIEGO, co zobaczyłem w poniedziałek 07/10/2024 chyba nigdy wcześniej nie widziałem..."

- zaznaczył na Facebooku.

Gdzie w Polsce obserwować zorzę polarną?

Nie jest tajemnicą, że wszelkie zjawiska astronomiczne najlepiej jest obserwować z daleka od centrów miast, w miejscach, w których zanieczyszczenie światłej jest jak najmniejsze. Na Podkarpaciu takim rejonem jest Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady. Jest to chroniony obszar, w którym niemal nie występuje świetlny smog. Czyni to go jednym z najciemniejszych miejsc w Europie. 

"Park gwiezdnego (oraz ciemnego) nieba jest obszar terenu objęty ochroną przed zanieczyszczeniem sztucznym światłem wyjątkowego środowiska naturalnego jakim jest nocna ciemność. Takie obszary są odpowiednikiem rezerwatów chroniących wyjątkowo cenne przyrodniczo miejsca. Spełniają funkcje ochronne najciemniejszych zakątków naszej planety, gdzie środowisko nocne nie jest zaburzone przez sztuczne światło. Obszary takie, jak w przypadku klasycznych rezerwatów przyrody, pełnią nie tylko funkcje ekologiczne, ale również edukacyjne"

 -czytamy na stronie Parku Gwiezdnego Nieba.

Niebo nocą w Bieszczadach

Zobacz naszą galerię!

QUIZ astronomiczny. Co wiesz o niezwykłych zjawiskach na niebie?

Pytanie 1 z 12
Na zdjęciu widać...
quiz o astronomii
Czym jest zorza polarna?