Ponad 13,8 tys. obcokrajowców pracuje na Podkarpaciu

i

Autor: Podkarpacki Oddział ZUS w Rzeszowie

Blisko 14 tys. obcokrajowców pracuje na Podkarpaciu. Wśród nich obywatele Nepalu, czy Australii

2021-05-18 12:24

Blisko 14 tys. obcokrajowców pracuje na Podkarpaciu. To najczęściej obywatele Ukrainy, Białorusi, Rumunii, Rosji, Litwy i Włoch. Nie brakuje też obywateli Turcji, Hiszpanii, Francji, a nawet Nepalu czy Australii. Wszystkie te osoby są zgłoszone do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego w regionie. I jak podaje rzecznik podkarpackiego ZUS, w tym roku na Podkarpaciu obcokrajowców jest o ponad 800 osób więcej niż było w 2019 roku.

Blisko 14 tys. obcokrajowców pracuje na Podkarpaciu. To najczęściej obywatele Ukrainy, Białorusi, Rumunii, Rosji, Litwy i Włoch. Nie brakuje też obywateli Turcji, Hiszpanii, Francji, a nawet Nepalu czy Australii.

- Na koniec kwietnia br. 13 875 osób z zagranicznym paszportem było zgłoszonych do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego w województwie podkarpackim. To ponad 800 więcej niż w październiku 2019 (13 024) osób z zagranicznym paszportem. W Oddziale ZUS w Jaśle zgłoszonych jest 2052 a rzeszowskim 11827 obcokrajowców - informuje Wojciech Dyląg z podkarpackiego oddziału ZUS.

CZYTAJ TAKŻE: Dlaczego wyją syreny? Jutro zawyją syreny alarmowe na Podkarpaciu

W jakich branżach pracuje najwięcej obcokrajowców?

Dane ZUS obejmują tylko osoby zatrudnione i prowadzące działalność gospodarczą w taki sposób, od którego istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Należy jednak pamiętać, że nie każdy legalnie pracujący w Polsce cudzoziemiec musi opłacać składki na ubezpieczenia społeczne w ZUS. Niektórzy z nich pracują na umowach nieoskładkowanych lub ubezpieczają się KRUS.

Z 13 875 ubezpieczonych obcokrajowców w województwie podkarpackim: 11943 to obywatele Ukrainy, 359 – Białorusi, 225 - Rumunii,  120 - Rosji, 94 – Litwy, 86 – Włoch.

- Branże, w których obcokrajowcy najczęściej podejmują pracę to przede wszystkim przemysłowa, transportowa i budowlana. Sporo osób związana jest z usługami i handlem. Nie jest już odosobnionym zjawiskiem to, że w sklepie czy restauracji obsługiwani jesteśmy przez osoby z zagranicy. Co ciekawe, zdecydowanie więcej w ubezpieczeniu społecznym jest mężczyzn niż kobiet. W większości, bo w ponad 80 procentach, przyjeżdżają z zagranicy do pracy w Polsce osoby w tzw. sile wieku, czyli w przedziale 20- 49 lat - słyszymy od rzecznika podkarpackiego ZUS.

Rzeszów: Policyjna eskorta kobiety chorej na astmę