Naklejki Stref Czystego Transportu

i

Autor: unsplash.com/ Euroroad Explorer/Youtube/Screen Bez tej naklejki nie wjedziesz do niemieckiego miasta.

Porady dla kierowców

Bez tych naklejek nie wjedziesz do miasta. Ile kosztują i gdzie je dostać?

2024-06-18 10:44

Już 1 lipca w Polsce funkcjonować zacznie pierwsza Strefa Czystego Transportu. To rozwiązanie od 2007 roku funkcjonuje w Niemczech, gdzie obowiązuje aż 48 stref Umweltzone. Bez takiej naklejki nie wjedziesz do miasta.

Specjalne naklejki uprawniające na wjazd do miasta. Kogo obowiązują?

Pierwsza Strefa Czystego Transportu zacznie funkcjonować już od 1 lipca 2024 roku w Warszawie. Do wprowadzenia nowych regulacji przymierza się także Wrocław, ale tam przepisy miałyby zacząć działać dopiero w 2025 lub 2026 roku. Nad projektem pracują także Kraków i Kielce, a rozwiązanie rozważają również Rzeszów, Lublin, Gliwice, Poznań i Toruń. Tymczasem w Niemczech, Umweltzone, czyli strefa ekologiczna, działa już od 2007 roku. To obszary, do których mogą wjechać tylko samochody spełniające wymagania dotyczące normy emisji spalin.

Elementem, który daje kierowcom możliwość wjazdu do specjalnych stref, jest naklejka ekologiczna, którą nasi zachodni sąsiedzi nazywają też plakietką ekologiczną - Umweltplakette. Co ważne, istnieją trzy rodzaje naklejek, na podstawie których dokonywana jest klasyfikacja samochodów. Samochody niespełniające normy Euro 1, czyli diesle, a także pojazdy napędzane silnikami benzynowymi bez sondy Lambda oraz te bez katalizatorów nie wjadą do żadnej ze stref.

Jak klasyfikowane są samochody? Najniższa kategoria to naklejka czerwona (Stufe 2). Ona uprawnia na wjazd jedynie do stref ekologicznych o najłagodniejszych ograniczeniach. Takich miejsc jest jednak bardzo mało. Stufe 2 dotyczy samochodów, które spełniają normę Euro 2.

Naklejka żółta (Stufe 3) umożliwia nam wjazd wyłącznie do jednej strefy i dotyczy aut spełniających normę Euro 3 oraz diesli posiadających filtr cząstek stałych. Do poruszania się po wszystkich strefach ekologicznych uprawnia zielona naklejka (Stufe 4). Silnik takiego samochodu musi spełniać normę emisji spalin Euro 4 lub wyższą. Pod tę naklejkę kwalifikują się również auta z normą Euro 3, posiadające filtr cząstek stałych. Już od dłuższego czasu po większości obowiązujących stref mogą poruszać się jedynie samochody z zieloną naklejką.

Gdzie dostać specjalne naklejki? Ile kosztują?

Co bardzo istotne, naklejki są obowiązkowe dla wszystkich pojazdów, które chcą wjechać do Umweltzone, a nie jedynie dla tych zarejestrowanych w Niemczech. Za jej brak możemy otrzymać wysoki mandat. Jeżeli zatem planujecie podróżować po Niemczech, pamiętajcie o uzyskaniu odpowiedniej naklejki. Jeśli będziemy chcieli kupić ją online, musimy się liczyć z wydatkiem około 20 euro. Naklejki są bezterminowe. Co istotne, aby je uzyskać, konieczne jest złożenie wniosku, m.in. w urzędach, które zajmują się rejestracją aut. Możemy to zrobić przez internet, co wydaje się najbardziej wygodną opcją.

ZOBACZ: PO TYCH PODKARPACKICH MIASTACH JEŻDŻĄ NAJSTARSZE SAMOCHODY

Zakaz wjazdu dla starych diesli w całej Warszawie? Ratusz chce szerszej strefy

Quiz. Jesteś ekspertem w temacie motoryzacji? Znasz wszystkie te marki?

Pytanie 1 z 12
Zacznijmy od czegoś prostego. Jaka marka posiada takie logo?
Listen on Spreaker.