Bąblowica: Co to jest?
GIS ostrzega przed bąblowicą. To bardzo groźna dla ludzi choroba powodowana przez larwy tasiemca Echinococcus granulosus lub Echinococcus multilocularis. Jaja tasiemca uwalnianie są z kałem zakażonych psów i lisów. Do organizmu człowieka mogą dostać się poprzez:
- bliski kontakt z tymi zwierzętami,
- przeniesienie jaj do ust za pomocą brudnych rąk,
- spożycie skażonej jajami żywności lub wody.
Bąblowica: Myj jagody i inne owoce lasu
Bąblowicą można zarazić się jedząc na przykład niedomyte warzywa i owoce, z którymi kontakt mogły mieć zwierzęta, głównie lisy. Dlatego zawsze trzeba bardzo starannie myć jagody czy maliny. Do zakażenia może dojść także przez kontakt z chorymi zwierzętami. Co ważne, także pies może być rezerwuarem tasiemców bąblowcowych.
Bąblowica: Leczenie i objawy
Objawy ściśle związane są z lokalizacją cysty, najczęściej umiejscawiają się w:
- wątrobie,
- płucach,
- nerkach,
- śledzionie,
- ośrodkowym układzie nerwowym, kościach.
Mogą tam przebywać nawet kilka lat po zjedzeniu jaj pasożyta. Powiększanie się cyst, powoduje ucisk na otaczające tkanki i narządy. Cysty w płucach doprowadzają do zmian przypominających nowotwór, a nieleczone doprowadzają do śmierci.
Bąblowica jest trudna do zdiagnozowania z powodu długiego okresu bezobjawowego. Chirurgiczne usunięcie torbieli bąblowcowej z otaczającą tkanką daje możliwość całkowitego wyleczenia.
Bąblowica: Jak zapobiegać?
Bąblowica to choroba brudnych rąk, dlatego zawsze trzeba pamiętać o zasadach higieny podczas pracy w polu, lesie i ogrodzie. Wazne jest staranne mycie owoców, zwłaszcza leśnych. Prywatne posesje warto zabezpieczać przed lisami, a psy regularnie odrobaczać. Istotne jest też mycie rąk po kontakcie ze zwierzętami.