Alert: upały i gradobicie na Podkarpaciu

i

Autor: Fot. Pixabay.com Ostrzeżenie przed upałem i burzami. Te powiaty są zagrożone.

Pogoda

Alert: upały i gradobicie na Podkarpaciu. Strażacy usuwają skutki nawałnic

2024-06-19 10:25

Środa 19 czerwca to kolejny dzień z ostrzeżeniami pogodowymi dotyczącymi województwa podkarpackiego. Przez ostatnie 24 godziny podkarpaccy strażacy interweniowali ponad 30 razy na skutek nawałnic, które przeszły przez Podkarpacie. Należy uważać nie tylko na silne opady deszczu i burze, a przede wszystkim na upał i żar lejący się z nieba.

Strażacy usuwają skutki burz na Podkarpaciu

Ponad 30 razy wyjeżdżali w ciągu ostatnich 24 godzin podkarpaccy strażacy do usuwania skutków lokalnych burz, które przeszły nad częścią województwa.

Nasze interwencje polegały głównie na usuwaniu połamanych gałęzi i konarów drzew leżących na liniach energetycznych, posesjach, chodnikach i ulicach. W ośmiu przypadkach pomagaliśmy zabezpieczyć uszkodzone dachy na budynkach gospodarczych i mieszkalnych.

Najwięcej interwencji odnotowano w powiecie kolbuszowskim. Na szczęście nikomu nic się nie stało, nikt nie został ranny.

ZOBACZ: Tych rzeczy nigdy nie trzymaj w aucie podczas upałów. Policja ostrzega

Ostrzeżenie przed upałem na Podkarpaciu

To nie koniec niebezpiecznej pogody na Podkarpaciu! Nadal obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia przed nawałnicami, które mogą okazać się niszczycielskie w skutkach.

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm, oraz porywy wiatru do 90 km/h, lokalnie do 110 km/h. Miejscami grad, lokalnie o średnicy do około 6 cm – informuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Środa 19 czerwca to kolejny dzień, w którym obowiązuje alert przed upałem. Na Podkarpaciu wydano ostrzeżenie drugiego stopnia.

Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień od 30°C do 32°C. We wtorek temperatura około 30°C wystąpi lokalnie. Temperatura minimalna w nocy od 17°C do 19°C – podaje WZCK.

Upał na Podkarpaciu. Pijmy wodę!

Pamiętajmy, że picie wody w czasie upałów może nas chronić przed przegrzaniem i odwodnieniem organizmu. - Należy pić minimum 1,5l wody dziennie, a w czasie upałów więcej – zapewnia Mateusz Radko z Wojewódzkie Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie.

Dodaje, że „zbyt małe spożycie wody prowadzi do odwodnienia, które skutkuje zaburzenie pracy całego organizmu”.

Pierwsze upalne dni na Podkarpaciu