Abonament RTV za radio w samochodzie
Niektóre osoby błędnie interpretują obowiązek płacenia abonamentu RTV. Tłumaczenie się samym posiadaniem odbiornika, a nie korzystaniem z niego na nic się zdają. Opłacie podlega bowiem sam fakt posiadania telewizora bądź radia, a to czy i jak z niego korzystamy, nie ma już znaczenia. Dla przykładu, jeśli posiadamy radio w samochodzie, niezależnie od tego, czy słuchamy ogólnopolskich stacji radiowych, czy korzystamy jedynie z muzyki z Internetu, mamy obowiązek płacenia abonamentu RTV.
CZYTAJ TAKŻE: Abonament RTV od smartfonów i tabletów? Rzecznik Praw Obywatelskich komentuje
Ile za radio w samochodzie?
Wraz z nadejściem roku 2021, w życie weszły podwyżki abonamentu RTV. Ich wysokość różni się w zależności od tego, za jaki okres chcemy zapłacić. W sytuacji, gdy płacimy za dłuższy okres, opłata automatycznie maleje. Najniższą cenę poniosą ci, którzy zdecydują się zapłacić od razu za cały rok. Jak przedstawiają się poszczególne kwoty za opłacenie abonamentu za radio w samochodzie?
- abonament miesięczny – 8,70 zł
- abonament dwumiesięczny – 16,90 zł
- abonament kwartalny – 25,10 zł
- abonament półroczny – 49,60 zł
- abonament za cały rok – 94 zł
Polecany artykuł:
Przedsiębiorcy na celowniku kontrolerów
Jeśli firma, na którą zarejestrowany jest samochód, w swojej siedzibie posiada także telewizor, wówczas opłata za abonament RTV wzrośnie. Miesięczna kwota wyniesie wtedy 27,30 zł, a płatność za rok z góry 294,90 zł. Wraz ze wzrostem cen, zwiększają się także kary na niepłacenie. Przepisy przewidują, że kara za brak opłaty wynosi 30-krotność miesięcznej stawki. Z jaką karą możemy się zatem spotkać? Od 1 stycznia wynosi ona 261 złotych. Jak się jednak okazuje, możemy zostać także pociągnięci do opłacenia zaległych składek, nawet tych sprzed kilku lat. Jeśli mówimy o samochodzie, istotna będzie data podpisania umowy kupna-sprzedaży.
Wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy z konieczności opłacania abonamentu RTV za radio w samochodzie. Wystarczy fakt, że pojazd został zarejestrowany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i od tego momentu opłata staje się obowiązkiem. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku samochodów wynajmowanych i leasingowanych.
W większości nowych samochodów radio jest zamontowane na stałe, więc trudno będzie zostać zwolnionym z opłaty abonamentowej. Aktualnie możemy spotkać się z kontrolerami, którzy na zlecenie Poczty Polskiej przyglądają się służbowym samochodom. Mają oni uprawnienia do sprawdzania pojazdów pod kątem opłacania abonamentu.
W lepszej sytuacji niż przedsiębiorcy, znajdują się osoby prywatne. W ich przypadku stawka abonamentu jest zawsze pojedyncza, bez względu na to, ile odbiorników posiadają. Jeżeli zatem płacimy abonament za telewizor i radio w domu, nie obowiązuje nas dodatkowa opłata za korzystanie z radia w samochodzie.
Ilu kontrolerów sprawdzi zarejestrowanie odbiorników?
Kontrolerzy Poczty Polskiej, mający sprawdzać, czy mieszkańcy i kierowcy zarejestrowali swoje odbiorniki radiowe i telewizyjne, wyruszyli już na polskie ulice. Kontrolami - jak deklaruje instytucja - nie będą zajmować się listonosze. Zadanie to wykonywać będą specjalnie zatrudnieni w tym celu kontrolerzy. Niestety Poczta Polska nie ujawnia, ile osób będzie realizowało to zadanie...