Niedźwiedzie na terenie szkół i przedszkoli? Rzeczywistość bieszczadzkiej gminy Solina

i

Autor: Pixabay.com

Ciekawostki

Niezwykłe zwierzęta, które spotkasz w Bieszczadach. Znasz je wszystkie?

2023-06-30 13:56

Warunki panujące w Bieszczadach sprzyjają występowaniu wielu gatunków zwierząt, które niekoniecznie możemy spotkać w innych częściach Polski. Na ich występowanie wpływ ma przede wszystkim dzikość przyrody w Bieszczadach. Do tego spore zalesienie i stosunkowo niewielkie zaludnienie.

Spis treści

  1. Dzikie zwierzęta występujące w Bieszczadach
  2. Żubry w Bieszczadach
  3. Niedźwiedzie w Bieszczadach
  4. Bieszczadzkie rysie
  5. Żbik europejski
  6. Łosie w Bieszczadach
  7. Orlik grubodzioby
  8. Inne zwierzęta zamieszkujące tereny RDLP w Krośnie

Dzikie zwierzęta występujące w Bieszczadach

Jak się okazuje Bieszczady są najcenniejszą w Polsce ostoją dla zwierząt i jedną z najbardziej wartościowych w Europie. W rejonie tym świat zwierząt odznacza się dużym bogactwem gatunkowym – w Bieszczadach żyje około 230 gatunków kręgowców. Mamy zarówno wiele odmian ptaków, płazów, ale także ssaków. Najpopularniejsze zwierzęta, które zamieszkują południową część Podkarpacia, to zdecydowanie niedźwiedzie, żubry i żbiki.

Żubry w Bieszczadach

To zdecydowanie największy przedstawiciel Bieszczadów, który jednocześnie jest ich symbolem. Populacja żubrów w Bieszczadach z roku na rok wzrasta. Ostatnia inwentaryzacja żubrów żyjących na terenie RDLP w Krośnie wykazała, że jest ich już 750. To kilkuprocentowy wzrost w stosunku do poprzednich lat. Dorosły osobnik może osiągać długość do 350 cm i wysokość w do 190 cm. Waga dużego samca przekracza 900 kg.

Niedźwiedzie w Bieszczadach

Niedźwiedzie od lat kojarzą się z Bieszczadami. Można je spotkać zarówno na szlaku oraz w lasach, które zamieszkują. To duże drapieżniki są pod ochroną. Obecnie ich populacja w Polsce liczy około 150-200 sztuk. Spora część z nich - bo około 80 - znajduje się w Bieszczadach. Co dwa lata w gawrze samica niedźwiedzia rodzi od 1 do 3 młodych. Dorosłe osobniki ważą ok. 300 kg i żyją do 50 lat.

Bieszczadzkie rysie

Ryś jest największym europejskim kotem, który zamieszkuje również w Bieszczadach i tym samym jest ich prawdziwą wizytówką. Jednak aby go tam spotkać, trzeba mieć naprawdę duże szczęście. Szacuje się, że w Karpatach Wschodnich i Zachodnich zamieszkuje około 100 takich osobników. Mieszkają one w starych, górskich lasach, których nie brakuje w południowej części Podkarpacia. RDLP w Krośnie szacuje, że żyje u nas już ponad 200 kotów tego gatunku. Mimo to raczej nie spotkacie ich podczas leśnych wędrówek. Co ważne – ryś jest objęty ścisłą ochroną. Wpisany jest on również do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt, czyli do rejestru zagrożonych gatunków

Bocian poparzony chemikaliami

Żbik europejski

To kolejny kot zamieszkujący Bieszczady. Jednak ten jest nieco mniejszy i z dalekiej odległości łatwo go pomylić z kotem domowym. Oznacza to, że ktoś z was mógł już widzieć żbika i pomyślał, że to jeden z naszych domowych mruczków. Z bliska łatwo jednak zauważyć, że jest od niego znacznie większy i masywniejszy - osiąga do 90 cm długości i może ważyć 8 kg. Spotkanie ze żbikiem jest bardzo mało prawdopodobne, bo ich występowanie jest bardzo rzadkie.

Łosie w Bieszczadach

Jeśli mówimy o zwierzętach kopytnych, to łoś jest jednym z najmniej znanych i kojarzonych zwierząt w Bieszczadach. To nie przypadek, bo ich populacja nie jest tak liczna jak w przypadku saren czy jeleni. Na terenach RDLP w Krośnie znajduje się ich około 770. Łoś jest jednym z największych przedstawicieli jeleniowatych, może ważyć nawet pół tony.

Orlik grubodzioby

Sylwetki ptaków drapieżnych, widoczne na tle nieba należą do symboli dzikości południowo-wschodniej Polski, a konkretniej Bieszczad. Orlik grubodzioby to niezwykle rzadko występujący ptak, który często mylony jest z orlikiem krzykliwym. W Polsce gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną. Niezwykle ciężko jest spotkać go w środowisku naturalnym – ich liczebność w kraju szacuje się na około 15-20 par.

Inne zwierzęta zamieszkujące tereny RDLP w Krośnie

W marcu 2023 roku - w okresie, w którym populacja zwierząt jest najbardziej stabilna - leśnicy z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie przeprowadzili inwentaryzację dzikiej zwierzyny. Oto dane:

  • Lis - 10 600
  • Borsuk - 3300
  • Szakal złocisty - 55
  • Kuna leśna - 2900
  • Kuna domowa - 2600
  • Norka amerykańska - 140
  • Tchórz - 2100
  • Zając szarak - 15 000
  • Jarząbek - 2100
  • Bażant - 20 400
  • Kuropatwa -  5950
  • Łoś - 770
  • Jeleń - 12 900
  • Daniel - 580
  • Sarna - 37 000
  • Dzik - 1400