Trzeci etap odmrażania gospodarki: Salony fryzjerskie
Owtarcie salonów fryzjerskich to jeden z elementów trzeciego z etapów odmrażania polskiej gospodarki. Od 18 maja Polacy mogą korzystac z usług fryzjerów i kosmetyczek oraz jadać na mieście. Fryzjerzy, salony piękności i restauracje będą otwarte, ale na specjalnych zasadach. Wszystko po to, by nie doszło do wzrostu zachorowań na COVID-19.
Salony fryzjerskie w czasach koronawirusa: Na jakich zasadach?
GIS wydał szereg wytycznych dla fryzjerów. W trakcie wykonywania usługi fryzjerów obowiązują następujące zasady:
- Obowiązkowe noszenie rękawiczek przy wykonywaniu usługi, jeśli rodzaj wykonywanej usługi na to pozwala (jednorazowe rękawiczki zmieniane po każdym kliencie lub wielorazowe myte i dezynfekowane pomiędzy klientami).
- Obowiązkowe noszenie osłony ust i twarzy przez fryzjerów, a jeśli zabieg tego wymaga także gogli lub przyłbic.
- Używanie ręczników jednorazowych wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.
- Wymiana ręczników i podkładów po każdym kliencie, w przypadku wielorazowych – pranie w temperaturze min. 600C z użyciem detergentu.
- Wykorzystanie peleryn jednorazowych lub wielorazowych odpowiednio zdezynfekowanych lub pranych temperaturze min. 600C z użyciem detergentu po każdym kliencie.
- Zakaz używania, ale też wyjmowania telefonów komórkowych w trakcie wykonywania usługi.
Klientów z kolei obowiązuje:
- Obowiązkowe noszenie maseczek.
- Obowiązek noszenia rękawiczek jednorazowych lub dezynfekcja rąk.
- Zakaz używania, ale też wyjmowania telefonów komórkowych.
Fryzjerzy mogą mierzyć klientom temeraturę ich ciała, a wizyty powinny być umawiane telefonicznie na wyznaczoną godzinę - tak, by w środku poza pracownikami znajdował się tylko jeden klient.
GIS podkreśla, że noszenie rękawiczek nie zastąpi ich częstego mycia, dlatego nie wolno o tym zapominać. Zaleca się też dezynfekcję stanowisk po każdym kliencie i dezynfekcję całego salonu minimum dwa razy w ciągu jednej zmiany.
Polacy bez fryzjera w czasach koronawirusa: Lawina memów
Polacy uwielbiają tworzyć memy. W czasach zamknięcia salonów fryzjerskich powstawało ich sporo. Zebraliśmy garść tych najbardzej zabawnych. Można je znaleźć w galerii poniżej:
Otwarcie salonów fryzjerskich: Jak sobie radzą w Rzeszowie?
Dla wielu salonów fryzjerskich nowe wytyczne nie będą problemem. Jak mówi nam Katarzyna Złamaniec, feyzjerka z Rzeszowa, jej salon od dawna przywiązywał dużą wagę do czystości i korzystał na przykład z usługi ozonowania pomieszczeń:
- Współpracujemy z firmą, która przyjeżdża do nas i ozonujemy naszą Akademię. Oprócz tego dezynfekcja. Maseczki są przygotowane na otwarcie dla klientek. Cała dezynfekcja do rąk do powierzchni. Generalnie my i tak jako salony fryzjerskie mamy wytyczne sanepidowskie, więc u nas zawsze jest dezynfekcja. Jesteśmy jak gabinety lekarskie tak naprawdę.