Spis treści
- Zwrot nadpłaty za składki zdrowotne do ZUS
- Jak uzyskać zwrot nadpłaty składki zdrowotnej?
- Czy nadpłata przepadnie? ZUS wyjaśnia
- Spóźniłeś się z deklaracją o rocznej składce? Masz dodatkowy termin!
- Nadpłata składki zdrowotnej w ZUS. Ile można dostać?
Zwrot nadpłaty za składki zdrowotne do ZUS
Do 22 maja 2023 roku płatnicy musieli złożyć deklarację o rocznym rozliczeniu składni na ubezpieczenie zdrowotne za ubiegły, 2022 rok. Jak tłumaczy Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim – w związku z tym niektórzy przedsiębiorcy mogą posiadać nadpłatę składki zdrowotnej. Tę można odzyskać i Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwróci pieniądze na konto. Trzeba jednak złożyć wniosek w odpowiednim terminie. Ten powoli się kończy!
Jak uzyskać zwrot nadpłaty składki zdrowotnej?
Wojciech Dyląg wyjaśnia, ze zgodnie z przepisami 1 czerwca 2023 roku jest ostatnim dniem na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Jak ubiegać się o swoje pieniądze?
Wniosek zostanie automatycznie utworzony na profilu płatnika na Platformie Ubezpieczeń Społecznych (PUE) ZUS. Należy przygotowany dokument sprawdzić i podpisać, a następnie wysłać go do ZUS-u – do 1 czerwca 2023 roku. Nadpłatę ZUS przekaże na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek, najpóźniej do 1 sierpnia – tłumaczy objaśnia Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy w województwie podkarpackim.
CZYTAJ TAKŻE: ZUS odda pieniądze ze składki zdrowotnej. Tylko jeden wniosek i pieniądze wrócą na konto
Czy nadpłata przepadnie? ZUS wyjaśnia
Co jeśli płatnik nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty w terminie do 1 czerwca? Czy to oznacza, że nadpłacone pieniądze przepadną?
Jeśli przedsiębiorca nie będzie ubiegać się o zwrot składki, ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika do końca 2023 r. – o ile KAS (Krajowa Administracja Skarbowa – przyp. red.) nie przekaże informacji o rozbieżnościach w dokumentach przekazanych do ZUS-u i urzędu skarbowego dotyczących formy opodatkowania i wysokości przychodów lub dochodów – objaśnia Wojciech Dyląg.
Spóźniłeś się z deklaracją o rocznej składce? Masz dodatkowy termin!
O nadpłatę można wnioskować nawet w sytuacji, gdy nie płatnik nie złożyć deklaracji za ubiegły rok.
W sytuacji, gdy płatnik składek z różnych przyczyn nie mógł złożyć do ZUS-u rocznego rozliczenia w terminie do 22 maja br., to może jeszcze przekazać ten dokument nie później niż do 30-31 maja br. Musi jednak pamiętać o tym, że jeśli przysługuje mu kwoty do zwrotu do 1 czerwca powinien zatwierdzić i odesłać przez PUE ZUS przygotowany wniosek o symbolu RZS-R, który dostępny będzie w dokumentach roboczych. Sam fakt przekazania dokumentów rozliczeniowych po terminie (w tym roku po 22 maja) nie rodzi konsekwencji – dodaje Dylag.
Nadpłata składki zdrowotnej w ZUS. Ile można dostać?
W tym przypadku nie ma ustalonej kwoty zwrotu o jaką mogą ubiegać się płatnicy. Wysokość nadpłaty wynika z kwoty jaką uiszczamy na poczet składek zdrowotnych. Jak więc ZUS wyliczy, czy należy nam zwrócić pieniądze?
Każda osoba prowadząca pozarolniczą działalność i która opłaca podatek w formie ryczałtu lub na zasadach ogólnych (podatkiem liniowym lub według skali podatkowej) ma obowiązek po raz złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 r. Służy ono temu, aby ustalić składkę za dany rok na podstawie przychodów lub dochodów w nim osiągniętych.
ZOBACZ: Tyle 10 lat temu płaciłeś za pizzę. Zatęsknisz za cenami ze starych ulotek