Zorza polarna w maju 2024 nad Polską. Czy będzie jeszcze widoczna?

2024-05-28 7:31

Na Słońcu doszło do kolejnego potężnego wybuchu! Tym razem był on najsilniejszy od 20 lat. Czy to oznacza, że jeszcze w maju będziemy mogli podziwiać po raz kolejną zorzę polarną nad Polską? Naukowcy nie mają tym razem wątpliwości.

Tak wyglądała zorza polarna na niebie między Bydgoszczą a Toruniem. Miłośnicy astronomii zrobili niesamowite zdjęcia!

i

Autor: Adam Zybura, Astrofotografia A & P/ Archiwum prywatne

Spis treści

  1. Kolejny silny rozbłysk na Słońcu
  2. Czy będzie można zobaczyć zorzę w maju?
  3. Jak obserwować zorzę? Jakie miejsca wybrać?
  4. Kiedy obserwować zorzę?
  5. Niebo nocą w Bieszczadach

Kolejny silny rozbłysk na Słońcu

Słońce będące właśnie najprawdopodobniej w maksimum swojej aktywności po raz kolejny dało wspaniały spektakl. Jak poinformowało Centrum Prognoz Pogody Kosmicznej  - należące do Narodowej Agencji Oceanów i Atmosfery (NOAA) - na powierzchni naszej gwiazdy miejsce miał gigantyczny rozbłysku słonecznym klasy X8,7. Dla porównania poprzednia majowy rozbłysk zaliczono do klasy X5,8. To właśnie on odpowiadał za efektowne zorze polarne widoczne także w Polsce. 

Jak przekazali naukowcy, rozbłysk, który odnotowano 14 maja, był jak dotąd najsilniejszy w bieżącym cyklu słonecznym! Co więcej miał być też największy od niemal 20 lat!

Czy będzie można zobaczyć zorzę w maju?

Czy tak silny wybuch na Słońcu oznacza, że nad Polską ponownie pojawi się zorza polarna? I to jeszcze w maju? Niestety, badacze z NOAA rozwiewają tu jakiekolwiek wątpliwości. Tym razem nie należy spodziewać się zorzy. Eksplozja miała miejsce w części Słońca, która obraca się od Ziemi, dokładnie w obszarze AR3664. Obecnie znajduje się on poza zasięgiem widzenia. Co ciekawe, według naukowców ma on szansę zachować swoją aktywność i dać popis za około dwa tygodnie, gdy znowu będzie na widoku!

Jak obserwować zorzę? Jakie miejsca wybrać?

Do obserwacji zorzy - w sytuacji gdy pojawia się ona nad Polską - najlepiej wybrać miejsca oddalone od miast. Im ciemniejsze i bardziej odludne, tym lepsze. Na Podkarpaciu doskonałą miejscówką o podziwiania tego typu zjawisk astronomicznych są Bieszczady.

Kiedy obserwować zorzę?

Zorzę polarną obserwować można nocą, gdy na słońcu dochodzi do rozbłysków, a wyrzucona w ich trakcie materia dociera do Ziemi i wchodzi w reakcję z jej polem magnetycznym. Im mocniejszy wybuch słoneczny, tym ma ona większy zasięg. Czasem widoczna jest nawet nad Polską, jak w pierwszej połowie maja.  

Niebo nocą w Bieszczadach

Zobacz naszą galerię!

Sztuczne słońce do walki z koronawirusem | ESKA XD - Mobmania #20